Yetkililer Harekete Geçti: Nükleer Reaktörün Yapıştırıcı ile Onarılması Tartışma Yarattı

Trident nükleer denizaltılarından birinde yapılan teftiş sonucu ortaya çıkan ihmal İngiltere basınında infiale neden oldu. Basında yer alan habere nazaran, 88 milyon sterlinlik nükleer denizaltıda bozulan modüller değiştirmek yerine yapıştırıcı ile tutturuldu. 

Kırık civatalar yapıştırıcı ile tutturuldu

Kritik ihmali İngiliz Savunma Bakanı Ben Wallace açıkladı. Trident nükleer denizaltılarından birinin rutin bir teftişinde tuhaf bir biçimde başarısız tamir çalışmalarına dair ispatlar bulunduğunu açıklayan Wallace, acil soruşturma daveti yaptı.

Sivil müteahhitler, 2015 yılında Trident füzeleri taşıyan HMS Vanguard’da nükleer reaktör odası çalışması yürütmüştü.

TRT’nin The Sun’dan aktardığı habere nazaran, Onarım grubunun HMS Vanguard’ın nükleer reaktöründeki soğutma borularını bir ortada tutmak için kullanılan birkaç kırık cıvata başını sabitlemek için, civata değiştirmek yerine muhteşem yapıştırıcı kullandıkları argüman ediliyor.

Felakete yol açabileceği belirtildi

The Sun, reaktörün erimesini önleyen soğutma sıvısı borularında izolasyonu yerinde tutan en az yedi cıvatanın bu biçimde tamir edildiğini tez etti.

Felakete yol açabilecek tamirler, bu ayın başlarında, reaktörün azamî güçte planlanan birinci ateşlemesinden evvelki rutin bir denetim sırasında cıvatalardan birinin düşmesiyle fark edildi.

Olayın savunma yetkilileri ortasında öfkeye yol açtığı bildirildi.

The Sun, Wallace’ın acil bir toplantı talep ettiğini ve soruşturma ile birlikte gelecekteki çalışmalar hakkında teminat talep ettiğini yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir