Zelenskiy’den korkutan açıklama: Rusya, halkını nükleer saldırıya hazırlıyor

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, Rusya’nın halkını nükleer silah kullanmaya hazırladığını söyledi. Zelenskiy’nin açıklaması gündeme bomba üzere düştü. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, nükleer silah seçeneğini sık sık lisana getiriyordu. ABD Lideri Joe Biden da Putin’in bu cins tehditler hakkında ‘şaka yapmadığına’ inandığını söylemişti. 

BBC International’e konuşan Zelenskiy, Rus yetkililerin halkını nükleer silahların muhtemel kullanımı için başlamaya hazırladığını, lakin Rusya’nın bunları kullanmaya hazır olduğuna inanmadığını söyledi.

Zelenski, “Rusya’nın tehditleri tüm gezegen için bir risk” diyerek, artık harekete geçilmesi gerektiğini belirtti.

Ukrayna ordusu, son devirde Rusya’ya karşı taarruza geçti. Donetsk, Luhansk ve Herson dahil geniş toprak modüllerini geri aldı. Bu gelişmelerin akabinde analistler, Rusya’nın “ilhak edilen bölgeleri korumak için diğer deva kalmadığını düşünebileceğini” söylüyor ve nükleer silah tehlikesinin ciddiye alınması gerektiğine inanıyor. 

BİDEN FELAKET UYARISI YAPMIŞTI

ABD Lideri Joe Biden, Vladimir Putin’in Ukrayna’daki savaşı kazanmak için taktik bir nükleer silah kullanması halinde dünyanın “Armageddon” ile karşı karşıya kalabileceği konusunda uyardı. Putin’in latife yaptığına ‘inanmadığını’ söyleyen Biden, dünyanın altmış yıldır nükleer felakete en yakın olduğu vakit olduğunu söyledi.

Biden “Kennedy ve Küba füze krizinden bu yana Armageddon ihtimaliyle karşı karşıya kalmadık” dedi.

1962’deki ‘Küba Füze Krizi’nde devrin ABD Lideri John Kennedy ile Sovyetler Birliği Lideri Nikita Kruşçev, Küba’daki Sovyet füzeleri nedeniyle nükleer savaşın eşiğine gelmişti.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, son vakitlerde dünyayı tekraren nükleer silah kullanmakla tehdit etmişti. ABD’nin İkinci Dünya Savaşı’nda atom bombası atarak bir ’emsal’ oluşturduğunu da söz etmişti.

KAYNAK: HABER7, BBC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir