100 yıllık değişimi birlikte yönlendirelim

Tüm dünyanın dikkatle takip ettiği, Çin Devlet Lideri Şi Cinping’in 3 günlük ziyareti dün sona erdi. Şi’nin Moskova’dan ayrılırken Rus mevkidaşı Putin’e söylediği kelamlar ise dünyanın gündemine oturdu. Çin önderini uğurlamak için Rus mevkidaşı Vladimir Putin Kremlin Sarayı’nda kapıya kadar eşlik ederken, Şi’nin bu esnada kameralar kayıttayken, “Şu anda dünyada 100 yıldır olmayan değişiklikler yaşanıyor. Birlikte bu değişimi yönlendireceğiz” sözlerini kullandığı görüldü. Putin ise, “Katılıyorum” halinde yanıt verdi.

SAMİMİ VEDALAŞMA

Şi, daha sonra Putin’e elini uzatarak, “Kendine uygun bak sevgili dostum” dedi. Putin ise Şi’nin elini iki eliyle tutarak, “İyi yolculuklar” karşılığını verdi. Şi, Çin’e dönmek üzere başşehir Moskova’daki Vnukovo Havalimanı’na geçerek ülkeden ayrıldı. Çin Devlet Lideri Şi, pazartesi günü Putin ile 4.5 saat süren bir gayri resmi görüşme gerçekleştirmişti. Salı günü Rusya Başbakanı Mihali Mişustin ile görüşen Çin önderi, daha sonra resmi görüşme için tekrar Putin ile bir ortaya gelmişti. İki başkan “kapsamlı iştirak ve stratejik iş birliğinin derinleştirilmesine dair ortak bildiriyi” imzalamıştı. Görüşmelerde Ukrayna krizinin tahlili konusunda istişare edilse de fikir birliğine varılamadığı görüldü.

Orta Asya Türk cumhuriyetlerinin başkanlarına davet

Çin Devlet Lideri Şi Jinping, Orta Asya Türk Cumhuriyeti başkanlarını Mayıs ayında Pekin’e davet etti. Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan başkanlarına, Çin-Orta Asya tepesinin birincisini düzenlemek ismine davetiye gönderildi. Çin’in en büyük gaz tedarikçisi olan Türkmenistan’ın toplantıya davet edilip edilmediği şimdi bilinmiyor.

İngiltere’ye düşük uranyumlu cephane uyarısı

Rusya önderi Vladimir Putin, Çin Devlet Lideri Şi Cinping ile düzenlediği basın toplantısında Batı’yı, Ukrayna’ya nükleer nitelikte düşük uranyumlu mühimmat vermekle suçladı. Putin, kelam konusu mühimmatların İngiltere tarafından verilmesi halinde Rusya’nın “karşılık vermek zorunda olacağını” da savundu. İngiltere, Kiev’e Challenger 2 tankları ile birlikte zırh delici niteliği olan top mermisi sağlanacağını doğruladı. İngiltere Savunma Bakanlığı, bu mermilerdeki radyasyonun düşük risk taşıdığını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir