3 ilde kaçak akaryakıt operasyonu; yüz binlerce lira zarar engellendi

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya nazaran; Akaryakıt Kaçakçılığıyla Uğraş Özel Grupları akaryakıt kaçakçılığı açısından riskli olarak bedellendirilen bayilere yönelik çalışma başlattı. Yapılan çalışmalar sonucunda bilgi ve evrakları toplayan takımlar, operasyon gerçekleştirdi. Baskınlarda istasyonlarda, pompa, muharrir kasa ve otomasyon sistemlerinin devre dışı bırakılarak kaçak akaryakıt satılmasını sağlayan ve tıpkı vakitte müellif kasalardan satış bilgilerinin silinmesi sağlayan düzenekler tespit edildi.

İlk operasyon Eskişehir’de bir akaryakıt istasyonunda gerçekleştirildi. Kelam konusu istasyonda otomasyon ve müellif kasaları devre dışı bırakarak kaçak akaryakıt satmaya imkan sağlayan düzenek ortaya çıkartıldı, ayrıyeten istasyonda bulunan muharrir kasalar ve orta ünite ünitelerinin kimilerinin mühürsüz olduğu tespit edildi.

Diğer operasyon ise Burdur’da düzenlendi. İstasyonda savcılık talimatıyla ayrıntılı arama yapan takımlar, kaçak akaryakıt satışı yapılmasını sağlayan birçok materyal ele geçirdi. Aramada; otomasyon sistemine paralel çalışan orta ünite ünitesi, pompa beyni, prop, paralel çalışan sistemi denetim eden kumanda, müellif kasa silmede kullanılan programlı bir bilgisayar ile tüp dolumu yapılan dönüştürücüler ele geçirildi.

Kütahya’daki operasyonda ise istasyonda otomasyon sistemini devre dışı bırakarak kaçak akaryakıt satışına imkan sağlayan düzenek tespit edildi. Kaçakçıların yapılan yasa dışı düzeneğe DVR (dijital kayıt cihazı) aygıtı görünümü verdiği ortaya çıkarıldı.

Operasyonlar sonucunda farklı sistemler kullanarak kaçak akaryakıt satışı yapılması ve kamunun yüz binlerce lira ziyana uğratılmasının engellendiği belirtildi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir