9 saat süren operasyon! Dünya literatürüne giren siyam ikizleri taburcu oluyor

İbrahim ve Elalia Kherkhar çifti, iki erkek çocuğun akabinde 1,5 yı evvel doğan bebekleri birbirine yapışık ikizler olarak dünyaya geldi. Safaa ve Shiffa ismini verdikleri kız bebekleri, göğüs duvarı ve karnından yapışık doğmuştu, kalp ve akciğerleri başkaydı lakin karaciğerleri de yapışıktı. Çocukların ameliyatı için pekçok ülke talip oldu. Hem Hindistan, hem de İtalyan cerrahlar bu ameliyatı yapabileceklerin söyleseler de Cezayir hükümetinin de teşebbüsüyle çocuklar Türk doktorlara emanet edildi.

Geçtiğimiz Şubat ayında İstanbul’a gelen aile, bu büyük operasyonun hazırlık evresi için 6 ay sabırla bekledi. Acıbadem Atakent Hastanesi’nde Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Veli Karaaltın, Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Burak Tander, Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erek, organ nakli uzmanı Genel Cerrah Prof. Dr. Remzi Emiroğlu, Anestezi Uzmanı Prof. Dr. Tayfun Güler, Çocuk Ağır Bakım Uzmanı Prof. Dr. Agop Çıtak’ın gruplarının yanı sıra, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Metehan İhtimam ve Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kenan Koçgöğüs’ün de yer aldığı bir sıhhat ordusu, aylar süren planlamalar sonucu toplamda 1 yılı bulan süreci, muvaffakiyetle tamamladı. Haziran ayında yapılan ve 9 saat süren ameliyatla ayrılan ikizler, 4 ay daha hastanede tedavi gördü ve nihayet artık ülkelerine dönebilecek kadar sıhhatine kavuştu. Bebeklerin ameliyatla ayrıldıkları anların imajlarına ise birinci sefer DHA ulaştı.

HAYATİ ORGANLARINI KORUMAK İÇİN YENİ BİR TEKNİK GELİŞTİRDİLER

Bebeklerde doku kaybı olmadan ve ameliyattan sonra hayati organları açıkta kalmayacak biçimde ayrılması için en kıymetli evrelerin plastik cerrahi prosedürleri ile gerçekleştirildiğini anlatan Prof. Dr. Mehmet Veli Karaaltın, pekçok birincilerle gerçekleştirdikleri operasyonun ayrıntılarını birinci sefer anlattı. Prof. Dr. Karaaltın, “Yapışık ikizlerde bizim temeldeki amacımız, ikisini de sağlıklı bir halde ayırmak. Bazen mecburiyet teşkil ediyor, birini feda etmek zorunda kalabiliyorsunuz tıpta. Bu çok ağır. Lakin burada çok şükür, istediğimiz oldu. Bu bir grup işi, çok büyük bir takımla başardık. Herkes canla başla çalıştı. Bu ameliyatta neden plastik cerrahinin değeri vardı? Siz bebekleri, yapışık organları (kalp karaciğer vs) ayırabilirsiniz ancak ayırdıktan sonra o dokuların sağlıklı bir örtü ile kapatılması çok değerli. Zira ekseriyetle bu bebeklerin kaybı bundan oluyor. Bunu kapatabilmek için de evvel dokuları genişletmemiz gerekiyordu (deri altına yerleştirilen) balonla. Tahminen de dünyada birinci kere farklı bir hareket ile her iki bebeğin dokularını ortak bir biçimde büyüterek, ying yang kesimleri üzere, birbirlerinin vücudunda kullandık. Bu sayede ayırma sürecindeki kesi sınırı (hayati organların geçtiği göğüs çizgisine değil) yana kaydı. Hayati organların tümü de çok inançlı bir örtüyle örtülmüş oldu. Ön tarafta rastgele bir kesi olmadı” dedi.

PLASENTADAN ‘BİYOÇATI’ İLE DOKUNUN YİNE DAMARLANMASI SAĞLANDI

Bebeklerin yapışık olduğu çizgiden her ikisinin de derisinin altına denk gelecek halde bir balon yerleştirilerek yapılan süreç sırasında, yeniden birinci kere yapılan bir uygulama ile deri altına hücreden arındırılmış plasenta (biyoçatı) zarı da koyduklarını anlatan Prof. Dr. Karaaltın şunları söyledi: “Plastik cerrahide bir kavram var, prefabrikasyon, yani tekrar üretmek. Biz bu dokuyu tek kesimmiş üzere altına bir zar koyarak genişlettik. Bu zar da hücreden arındırılmış plasenta idi. Bunun vazifesi, dokunun her iki bebekte de ortak damarlanmasını sağlamaktı. Münasebetiyle balonu da oraya koyup şişirince, o tek kesim bir mühlet sonra dev bir doku haline geldi ve o dev doku ile tek bir kaydırma manipülasyonu yaparak, karmaşık cerrahilere gerek kalmadan işi çözdük ve göğüs duvarından kesmeden, hayati organları itimatla kapatabilecek halde ayırma ameliyatını yapmış olduk. Plastik cerrahide yapışık ikiz ameliyatlarında, dünyada birinci kez yapılan bir prosedür oldu bu. Literatürde yok. Önümüzdeki günlerde bunu bir toplantıda da sunacağız.

“GERÇEĞİNDEN EVVEL SANAL AMELİYAT YAPTIK”

Ameliyat sonrası yalnızca deride değil, göğüs ön duvarındaki kemikte de bir kayıp olacağı için ameliyatın planlaması sırasında en yüksek teknolojik imkanları kullandıklarını da vurgulayan Prof. Dr. Karaaltın, “3 boyutlu yazıcıda modelleme yaptık, ameliyat senaryosunu, simülasyonunu yaptık. Biyo-eriyebilir, beşerde kullanılabilen bir materyal ile 3 boyutlu yazıcılarla göğüs ön duvarı ürettik. Bu da çok değerliydi, zira çocuğun bedeninde kalıcı cisim olmasından kaçındık. Gerçeğinden evvel sanal cerrahi yaptık. Bu bebekleri ayırırsak ne üzere kayıplar kelam konusu olacak, bunu önden görme talihimiz oldu. Bilhassa doku manasında (ciltte) muhtemel kayıp ne kadar, bir alan hesabı yaptık. Ona nazaran de gerçek ameliyat planlamamızı yaptık. Bunda, başka meslektaşlarımın da çok önemli emeği vardı. Kalp Damar Cerrahisi, Çocuk Cerrahisi, Genel Cerrahi, anetstezi, hepsi yer aldı bu planlamada. Aslında ameliyatı biz planlama basamağında bitirmiştik” dedi.

“AVRUPALILAR DA BU AMELİYATA TALİP OLDU”

Ameliyatın yalnızca bu hazırlıklarının 2 ay sürdüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Karaaltın, kelamlarını şöyle noktaladı: “Ardından (deri) şişirme prosedürü için 4 ay daha bekledik. Hasebiyle neredeyse 6-7 ay bunlarla geçti. Sonra çocukların ayırma ameliyatı vakti geldi, tüm tabipleri uygun bir vakitte bir ortaya toplamak da kolay değil olağan. Tam pandemi vaktinde bunu gerçekleştirdik, bir de o denli bir sorun vardı. O süreci de üzerine ekleyince, neredeyse bir yıl sürdü her şey. Lakin şu anda artık ülkelerine geri dönmeye hazırlar. Biz bu ameliyatı planlarken Avrupa’daki başka merkezlerle de açıkçası bir kriz yaşadık. Niçin bu kadar bekletiliyor, biz bunu çabucak ayırırdık vesaire halinde. Evet ayrılabilirlerdi ancak o vakit dokuları kaydırarak insizyon yani kesi yapacaklardı ve orta hatta birleştirilecekti. Bunların da her an açılabilme ve hayati organların açığa çıkması riski demekti. Çoklukla aslında bu bebekler de bu yüzden kaybediliyor. Bu bebekleri ameliyat etmek için rakipler de vardı, Hindistan ve İtalya çok talip oldu fakat bu başarıyı Türkiye’de elde etmek nasip oldu”

“BEN 2 ÇOCUĞUMUN DOĞDUĞUNU AYRILDIKLARINDA HİSETTİM”

Anne Elalia Kherkhar ise “Ben 2 çocuğumun doğduğunu (ameliyatla) ayrıldıklarında hissettim. Artık 2 çocuğum doğdu, ondan evvel 2 çocuğumun doğduğunu tam manasıyla hissetmemiştim” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir