ABD, Sudan’daki büyükelçiliğini kapattı, personeli tahliye etti

Sudan’da ordu ile Süratli Dayanak Kuvvetleri (RSF) ortasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalar devam ederken, ABD’den yeni bir adım geldi. Sudan ordusunun çatışmaların ortasında yabancı ülke vatandaşlarının tahliyelerine başlandığını duyurmasının akabinde ABD, Hartum Büyükelçiliği’ndeki diplomatik operasyonlarını süreksiz olarak askıya aldı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken tarafından yapılan açıklamada, “Güvenliğinden sorumlu olduğumuz tüm ABD çalışanı ve bakmakla yükümlü oldukları bireyler inançlı bir formda ülkeden tahliye edildi. Büyükelçiliklerimizden birindeki operasyonları askıya almak her vakit güç bir karar lakin çalışanımızın güvenliği bizlerin birinci sorumluluğu. Sudan Silahlı Kuvvetleri ile Süratli Dayanak Kuvvetleri ortasındaki çatışmanın artmasının akabinde ortaya çıkan güvenlik problemleri nedeniyle bu süreksiz kararı aldık. Çatışma, çok sayıda sivilin vefatına ve yaralanmasına neden oldu. Ayrıyeten çatışmalarda altyapı büyük hasar gördü. Tüm bunlar göz önüne alındığında büyükelçilik çalışanımız için kabul edilemez riskler oluştu. ABD Silahlı Kuvvetlerini ve hükümet genelinde tahliye çalışmalarını yürüten grupları alkışlıyorum” tabirleri kullanıldı.

Sudan’daki ABD’lilere kendi güvenliklerini sağlama konusunda sistemli olarak bilgi verileceğini belirten Blinken, “Sudan halkının daha fazla ziyan görmemesi için Ramazan Bayramı münasebetiyle ilan edilen ateşkesin uzatılması davetini her iki tarafa da bir defa daha iletiyorum. Taraflara sivillerin korunmasına yönelik sorumlulukları başta olmak üzere memleketler arası insancıl hukuk kapsamındaki yükümlülüklerini hatırlatıyoruz. ABD, memleketler arası toplumla birlikte çatışmaya son vermek ve sivil hükümete geçiş sürecine geri dönmek için gayretlerini sürdürmeye devam edecek” dedi.

Ordu ve RSF ortasında yardımların ulaştırılması ve tahliyeler için birinci sefer 18 Nisan’da 24 saatlik ateşkes ilan edilmiş, fakat her iki taraf da ateşkesi ihlal etmişti. 19 Nisan’da lokal saatle 18.00’de ikinci kere 24 saatlik ateşkes kararı verilmiş, taraflar ateşkese uyacaklarını açıklarken, farklı noktalardan patlama ve silah sesleri yükselmişti. RSF, son olarak 21 Nisan’dan itibaren Ramazan Bayramı ve sivillerin tahliyesi için 3 günlük ateşkes davetinde bulunmuştu.

Sudan’da 15 Nisan’da Egemenlik Kurulu Lideri Orgeneral Abdulfettah el-Burhan liderliğindeki ordu ile kurulun lider yardımcısı Orgeneral Mohammed Hamdan Dagalo tarafından yönetilen RSF ortasında çatışmalar başlamıştı. El-Burhan, isyancılarla savaşmak için kurulan RSF’nin bağımsız bir güç olarak hareket etmesini engellemek emeliyle orduya katılması gerektiğini belirtirken, RSF’nin başındaki Dagalo ise bunun sivil bir idareyle gerçekleştirilmesi gerektiğini savunuyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir