AKP’ye saldırıda detaylar belli oldu: Altından Barış Boyun çıktı

CNN Türk canlı yayınına katılan Süleyman Soylu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Geçen hafta organize kabahat örgütlerine yönelik yapılan operasyon hakkında Bakan Soylu şunları söyledi:Bu son devirlerde karşı karşıya kaldığımız birtakım organize kabahat örgütlerinin yaptığı ve geçen hafta da İstanbul’da yaklaşık 180’e yakın bir gözaltı aldık. Kıymetli bir kısım de tutuklandı. Türkiye’de bu türlü bir küme var. Dışarıdan yönlendirilen bir küme var. Kasklı ve çeteli bir küme. Buna emsal bir olay olarak ben görüyorum.”

AKP BİNASINA AKIN BU BİÇİMDE YAPILDI

AKP’nin İstanbul Bahçelievler’deki seçim ofisine yapılan silahlı taarruzun ayrıntıları, Süleyman Soylu’nun işaret ettiği çete ile örtüşüyor.

AKP binasına yapılan akında motosikletle geçen iki şahıstan biri havaya ateş etti. Kasklı saldırganların ateş açtığı yerde çok sayıda boş mermi kovanı bulundu.

BARIŞ BOYUN ÇETESİNE DARBE

Geçen hafta yapılan operasyonlar ile 180 kişi yakalandı.

Bu operasyonun maksadı ise, Barış Boyun çetesiydi.

Barış Boyun çetesi, tıpkı AKP binasına yapılan hücumda olduğu üzere, iki kişilik kasklı ve motosikletli çete üyeleriyle silahlı taarruz düzenlemesiyle tanınıyor.

Süleyman Soylu’nun işaret ettiği çete, Barış Boyun çetesi. Yakalanan 180 şahıstan 139’u, Barış Boyun çetesinin üyesi.

GEÇEN YIL YAKALANDI

İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde 2020 yılında iki çete ortasında sokak ortasında yaşanan silahlı çatışmaların ardında kabahat örgütü elebaşı Barış Boyun çıkmıştı.

Barış Boyun’un ismi en son İstanbul’da gerçekleştirilen peş peşe 3 motosikletli silahlı taarruz ile gündeme geldi.

– İstanbul Beyoğlu’nda Kasımpaşaspor Tribün Başkanı Yüksel Ustahüseyin 16 Nisan’da uğradığı silahlı atak sonucunda öldü.

– İş insanı C.Ö.’nün aracına 15 Haziran akşamı saat 18:10 sıralarında Ümraniye’deki İkbal Caddesi’nde silahlı akın düzenlendi.

– C.Ö.’nün de aracın içinde bulunduğu sırada 16 Haziran günü saat 15:35 sıralarında Sarıyer’deki Cendere Caddesi’nde ateş açıldı.

Olayların azmettiricisinin “Kırmızı Bülten” ile yakalama kararı bulunan çete elebaşı Barış Boyun olduğu ortaya çıktı.

Barış Boyun, geçen yıl İtalya’da yakalandı. O haberi Türkiye’de birinci Odatv duyurdu.

DÖRT GÜN EVVEL ÖZGÜR BIRAKILDI

Çete elebaşı Barış Boyun, Türkiye’nin iade talebine karşın dört gün evvel İtalyan makamları tarafından özgür bırakıldı.

Interpol’de kırmızı bültenle aranan ve yakalanan firari çete elebaşı Barış Boyun’a, bulunduğu Rimni kentinden çıkmama yasağı getirildi.

Boyun, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturmasında “kasten öldürme”, “kasten öldürmeye teşebbüs”, “Silahlı Taammüden Yaralama”, “uyuşturucu yahut uyarıcı unsur imal ve ticareti”, “silah ticareti”, “mala ziyan verme”, “genel güvenliğin taammüden tehlikeye sokulması” ve “tehdit”in de olduğu 103 kabahat aksiyonuyla suçlanıyor. Soruşturmada, kabahat örgütünün 8 Eylül 2022’de, Sırp çete elebaşı Jovan Vukotic’in İstanbul’da öldürülmesinin de ortalarında olduğu 8 cinayet işlediği tez ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir