Arınç’ın ‘Seçim ertelenmezse kaos çıkar’ sözlerine tepki yağdı

AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in zelzeleye müdahalede geç kalınmasını eleştirenlere yönelik “Not ediyoruz” açıklaması tartışılırken benzeri bir çıkış da eski TBMM Lideri Bülent Arınç’tan geldi.

Muhalefeti seçimlerin ertelenmesi üzerinden amaç alan Arınç, “Partilerin uzlaşmayla bir tarih belirlemesi, bu Meclis’in işidir. Olmazsa gerisini onlar düşünsün. O denli şeyler olur ki pişman olurlar. Kaos çıkar” dedi. Cumhuriyet Gazetesi’nden Sarp Sağkal’a konuşan CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç, yapılan açıklamalara reaksiyon gösterdi.

‘MİLLET NOT EDECEK’

diyen Özkoç, “Bu millete çektirdiklerini yaşıyoruz. Sarsıntıdan sağ kurtulanlar artık devletzede oldu. O insanlara bir çorabı, bir iç çamaşırını, sıcak yemeği hâlâ sunamayan devleti yöneten iktidar, kendi seçim telaşının içindeyse insanların bunu not etmesi lazım. Hâlâ ‘Bizim koltuk ne olacak?’ diye bakıyorlarsa milletin bunu not etmesi lazım” sözlerini kullandı.

Seçimlerin ertelenmesine takviye vermeyeceklerini söyleyen Özkoç, “Bu insanlara verilecek bir günü bile nasıl kullandıklarını gördük. O nedenle verilecek bir yılları yok. Hiç kimse siyaset mühendisliğine soyunmasın. Bu ülkeyi 20 yılda getirdikleri yer muhakkak. Daha fazla bekleyecek durum yok. Her felaketi kendileri için çıkara dönüştürmeye çalışan bir iktidarın, milletin omuzlarında yaşadığı saray hayatına artık tahammül yok. Seçim vaktinde yapılmalı” diye konuştu.

‘ANAYASAL HATA İŞLİYORLAR’

İYİ Parti Genel Lider Başdanışmanı Aytun Çıray ise “Anayasayı uygulamaktan kaos çıkarılıyorsa, bu kaosu çıkaranlar anayasal cürüm işlemiş olur. Yaşanan büyük felaket nedeniyle seçimleri erkene alma ihtimali kalmadı. Yapılacak en hakikat karar seçimleri vaktinde, 18 Haziran’da yapmak. Bunlar siyaset lisanına yakışmayan açıklamalar” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir