Başkan Altay BM’de Dünya belediyelerine hitap etti

KONYA (İGFA) –Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu’ndaki konuşmasına ve görüşmelerine de katılacak Lider Altay, New York’taki Birlemiş Milletler Binası’nda düzenlenen forumda UCLG Lideri olarak dünya belediyelerine hitap etti.

COVID-19 pandemisinin sistemlerin istikrarını bozan ve besine erişimi engelleyen tek kriz olmadığını kaydeden Lider Altay, Ukrayna’da devam eden çatışmaların da dünyada besin güvenliğini kıymetli ölçüde tehlikeye düşürdüğüne dikkati çekti.

Yerel dirençliliği artırmak ve iklim değişikliğiyle faal bir biçimde uğraş etmek için üretim ve tüketim modellerinin hemen değiştirilmesi gerektiğine vurgu yapan Lider Altay, “Dolayısıyla bu da kentsel-kırsal ortasındaki ilişkiyi kabul edip, bu bağa yine bedel vermek ve besin sistemlerinin kent bölgesinde yaygınlaştırılması manasına gelmektedir. Kentim Konya, Milletlerarası Tarım Kentleri Birliği’nin başkanı olarak, tarım ve besin siyasetleriyle, toplumsal kapsayıcılık ve kalkınma ortasındaki derin ilişkiyi ortaya çıkarmak üzere tüm dünyadan kentleri bir ortaya getirmeyi amaçlamaktadır” diye konuştu.

“TARIMSAL POTANSİYELİMİZİ VE SU KAYNAKLARIMIZI HAKİKAT KULLANMALIYIZ”

“Yerel ve bölgesel idareler olarak bizler; merkezine insanı ve dünyayı alan sürdürülebilir ve kapsayıcı besin sistemlerinin oluşturulmasında kilit aktörleriz” diye konuşmasına devam eden Lider Altay şunları kaydetti: “Aynı vakitte, sürdürülebilir kamu alımlarından besin temelli planlamaya, atık idaresinden kentsel tarıma, yeni ve daha adil besin sistemlerinin öncüleriyiz. Hepimiz ziraî potansiyelimizi ve su kaynaklarımızı yanlışsız kullanmalı, coğrafik şartlarımıza uygun tarım eserleri ekmeli, kentlerimizin ve bölgelerimizin tarım kapasitelerini artırmak için ortak adımlar atmalıyız. Bugün; besin sistemlerimizin dönüşümünün, Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen değerli dönüşümler kapsamına ve Birleşmiş Milletler Dünya Besin Güvenliği Komitesi’nin siyaset sürecine dâhil edilmesini kutluyoruz. Bu dahil edilme süreci tıpkı vakitte; Sürdürülebilir Kalkınma Gayeleri Doruğu tartışmalarına rehberlik edecek ve bu hedeflerin yaygınlaştırılmasına katkı sağlayacaktır.”

Başkan Altay, açlığın ve yoksulluğun ortadan kaldırılmasını, sıhhat sistemlerinin geliştirilmesini ve iklim değişikliğiyle gayret mevzularını en güçlü biçimde desteklemeleri gerektiğinin altını çizdi.

BAŞKAN ALTAY DÜNYA BELEDİYELERİNİ KONYA’DAKİ UCLG DÜNYA KONSEYİ’NE DAVET ETTİ

Başkan Altay konuşmasının sonunda tüm birlik üyelerini 26-28 Ekim 2023 tarihleri ortasında Konya’da gerçekleştirilecek UCLG Dünya Konseyi’ne davet ederek, “Yerel ve bölgesel idare başkanları olarak müsamahanın kentinden tüm dünyaya barışı ve refahı savunan güçlü vermek üzere Konya’da buluşalım” kelamlarıyla konuşmasını tamamladı.

Toplantı sonrası kısa bir değerlendirmede bulunan Lider Altay, “Konya’yı dünyada temsil etmeye devam ediyoruz. Birleşmiş Milletler’de katıldığımız toplantıda dünyanın birçok yerinden gelen belediye liderleri olarak UCLG ve New York Belediye Liderimizin konut sahipliğinde tüm dünyadaki besin güvenliği bahislerini istişare ettik. Ayrıyeten Konya Büyükşehir Belediye Lideri olarak Ekim ayında yapacağımız UCLG Dünya Kurulu için meslektaşlarımı davet etme imkanı buldum. Kentimize güzel olsun” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir