Bazı doğal sit alanları ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edildi

Balıkesir, Mersin, Erzurum, Antalya, Kırklareli, Samsun, Manisa, Bolu ve Kocaeli’deki kimi doğal sit alanları ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edilirken, Şanlıurfa ve Bursa’da kimi taşınmazların tez kamulaştırılmasına karar verildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına nazaran, Balıkesir’in Erdek ilçesindeki Seyitgazi Doruğu Doğal Sit Alanı, Ayvalık ilçesindeki Yumurta Adası, Güneş Adası ile Lale Adası mevkii doğal sit alanlarının muhafaza statüsünün tekrar kıymetlendirilmesi sonucunda, belirtilen alanların kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edildi.

Mersin’in Silifke ilçesindeki Taşucu Adası ve Boğsak Adası Doğal Sit Alanı ile Gülnar ilçesindeki Beşparmak Adası Doğal Sit Alanı, Erzurum’un İspir ilçesindeki Yedigöller Potansiyel Doğal Sit Alanı, Antalya’nın Kaş ilçesindeki Likya Orkidesi Yayılış Alanı Potansiyel Doğal Sit Alanı ve Manavgat ilçesindeki Manavgat Şelalesi Potansiyel Doğal Sit Alanı da kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesi kararlaştırıldı.

Kırklareli’nin Demirköy ilçesindeki Erikli Gölü ve Longoz Ormanları Doğal Sit Alanı, Samsun’un Terme ilçesinde bulunan Akgöl ve Simenit Gölleri Doğal Sit Alanı, Manisa’nın Kula ilçesindeki 8. Küme Doğal Sit Alanı, Bolu’nun Seben ilçesindeki Kabak Köyü Doğal Sit Alanı ile Kocaeli’nin Gölcük ve Başiskele ilçeleri hudutları içerisinde bulunan Yuvacık Kanyonları-Beşkayalar Doğal Sit Alanı’nın da kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine karar verildi.

URFA VE BURSA’DA TEZ KAMULAŞTIRMA KARARLARI

“Birecik-Halfeti İlçeleri Kıyı Yolu Islah Projesi” kapsamında toprak kayması ve kaya düşmesi olaylarının önüne geçilmesi ile can ve mal güvenliğinin sağlanması maksadıyla Urfa’nın Birecik ilçesine bağlı Saha mahallesi hudutları içerisinde bulunan birtakım taşınmazların Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından tez kamulaştırılması kararlaştırıldı.

“Çınarcık İçmesuyu Tesisleri Projesi” kapsamındaki içme suyu arıtma tesisi ve depo yerleri ile isale sınırının imali hedefiyle, Bursa’nın Nilüfer ilçesindeki özel mülkiyete mevzu taşınmazların da Bursa Su ve Kanalizasyon Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından ivedi kamulaştırılmasına karar verildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir