CHP’li Bakırlıoğlu: Et ve süt ürünlerine yüzde 35 zam gelecek

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, dal temsilcilerinin et ve süt eserlerine kasım ayında yüzde 30-35 artırım geleceğini konuştuğunu söyledi.

“Alım gücü arttıysa beşerler neden; gramla peynir alıyor, en ucuzu olan kırık peynirden almaya çalışıyor ya da yalnızca 50 liralık et alıyor?” diye soran CHP’li Bakırlıoğlu, “Saraydakiler bir eli yağda bir eli balda devletin sırtından yiyip içiyorlar ama halk ne yiyip içiyor umurlarında bile değil. Yıllık enflasyon yüzde 80 olmuş, 5.500 liralık taban fiyatın gelen artırımlar karşısında hiçbir manası kalmamış, emekliye, memura yapılan artırım, enflasyon karşısında erimiş maalesef. AKP’liler hala tozpembe bir Türkiye tablosu çizmeye çalışıyorlar. Şimdilerde ete ve süte kasım ayında yüzde 30-35 artırım geleceği konuşuluyor” tabirlerini kullandı.

“HAYVANSAL ÜRETİM KISIR DÖNGÜ İÇERİSİNDE”

Hayvansal eserlerin üretiminin de tüketiminin de kısır bir döngü içerisinde olduğuna dikkat çeken Bakırlıoğlu, “Üretici para kazanamadığı için et ve süt fiyatlarının artması gerekiyor tahminen ancak; bu artırımların tüketicinin sırtına yüklendiği sürece öteki sıkıntılar ortaya çıkıyor. Üreticinin ürettiği süt fiyatı artınca marketteki tüm süt eserlere artırım geliyor. Bu seferde gelen artırımlar yüzünden tüketim azalıyor. Üretim tüketimden fazla olunca üretici fiyatları düşüyor ve süt hayvanları kısma gönderiliyor. Hayvan sayısı azalıp üretim azalınca fiyatlar tekrar yükseliyor ve bu da direkt tüketiciye yansıyor” değerlendirmesinde bulundu.

RAFTA BİR LİTRE SÜTÜN FİYATI 20 LİRAYA DAYANMIŞ.

Ulusal süt kurulunun önerdiği çiğ süt fiyatının 7,5 lira olduğunu hatırlatan Vehbi Bakırlıoğlu, “Maliyeti ise 7,1 lira hesaplamışlar. Milletvekillerimizle bulunduğumuz Sakarya’da ziyaret ettiğimiz Adapazarı Ziraat Odası Liderinin hazırladığı raporda maliyetin 8 lirayı geçtiği belirtiliyor. Rafta bir litre sütün fiyatı 20 liraya dayanmış. Kırmızı ette durum farklı değil. Bir kilo etin maliyeti 120 lira. Et ve Süt Kurumu birinci kalite karkas sığır etini 84 liradan alıyor. Hayvanını kesite gönderen besici ahıra yeni hayvan koymuyor” dedi.

ÜRETİCİ ARTIRIM, TÜKETİCİ İNDİRİM BEKLİYOR

CHP’li Bakırlıoğlu kelamlarını şöyle noktaladı:

“Üretici kazanamıyor, tüketici tüketemiyor. Hayvancılığımız bu türlü bir çıkmazda maalesef. Tüm dünyada tarım eserleri devlet dayanağıyla ayakta duruyor. Ülkelere tarım ve hayvancılığa verdikleri dayanaklarla hem üreticisini, hem de tüketicisini koruyor. Lakin AKP’nin yanlış siyasetleri yüzünden ne üreticinin, ne de tüketicinin yüzü gülüyor. Yapılması gereken, ete ve süte takviye vererek üretim maliyetlerini düşürmek ve eserlerin raf fiyatlarının artmasını önlemek olmalı. Ama hükümet çiğ süt fiyatı arttıkça verilen dayanağı azaltıyor. Üreticinin ürettiği sütün fiyatı 2,30 TL iken dayanak 40 kuruş, 5,70 lira iken verilen dayanak 1 liraydı. Süt fiyatı 7,5 lira oldu dayanak 20 kuruşa düştü. Takviyeden kesilen 80 kuruşluk fark, fiyat artışıyla birlikte direkt artırım olarak eserlere yansıdı. Hayvancılığı bu çıkmazdan kurtarmak hem üreticinin kazanacağı hem de tüketicinin eti, sütü ucuza tüketeceği bir sistem uygulanmalıdır. Bunun yolu da dayanakların artırılmasıdır. Üretici fiyatlarına gelen artırım, tüketicinin sırtına yüklenmemelidir. Market fiyatlarının daha fazla artmaması için bölüm temsilcilerinin beklentisi çiğ süte 1,5 lira dayanak verilmesidir. Hepsinden değerlisi dayanakların vaktinde ödenmesidir. Zira dayanaklar üretim yılından bir yıl sonra ödeniyor. Bu da üreticiyi mağdur ediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir