Çip krizine yerli üretim: Türkiye için harekete geçildi

Silikon Vadisinde kazandığı tecrübeleri İzmir’de kurduğu mühendislik firmasıyla farklı bir boyuta taşımak için çalışan Armağan Ergün, tasarladığı çiple hem Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltmak hem de otomotivde vakit zaman yaşanan çip krizini yerli üretimle aşmak için uğraş verdiğini söyledi.

ABD’de teşebbüsçü olarak kurduğu şirkete 200 milyon dolar yatırım alan İzmirli teşebbüsçü Armağan Ergün, Silikon Vadisinde kazandığı tecrübeleri İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Teknopark’ta kurduğu mühendislik firmasıyla ile farklı bir boyuta taşımak için çalışıyor.

Elektronik tasarım ve üretim, eser geliştirme ve prototip üretim üzerine çalışan Ergün, ASELSAN ve TOGG firmalarıyla dünyada toplamda 500 milyar dolarlık ekonomik büyüklüğe ulaşan çip teknolojisi üzerine ortak projeler yürüttüğünü söyledi.

HEDEF SERİ ÜRETİME GEÇMEK

Yeni tasarladıkları çipi ASELSAN için geliştirdiklerini söyleyen Ergün, “ASELSAN ile 2 yıl evvel projeye başladık. Şu an çalışan 100 tane çipimiz var. Gayemiz seri üretime geçmek. Bu programlanabilir bir çip. İçinde RISK-V işlemcisi olan 32 bitlik bir çip. 100 MHz süratle çalışabiliyor ve programlanabilir bir çip. Bilhassa otomotiv kesiminde yüksek programlanabilirlik gerekiyor. Şu ana kadar askeri ve haberleşme alanlarında kullanılıyor. Bundan sonra otomotiv kesiminde de kullanılacaktır diye düşünüyorum” formunda konuştu.

TÜRKİYE ATAKTA: ÇİP KRİZİNİ YERLİ ÜRETİMLE AŞACAK

Programlanabilmesi nedeniyle tıpkı çipi farklı işlevlerde kullanmanın mümkün olduğunu tabir eden Ergün, “Çip krizi, gerecin temin edilememesinden kaynaklanıyor. Burada biz gerecin temin edilmesini sağlıyoruz. Burada yazılımsal olarak güncelleme sağlandığından ötürü, örneğin beşerler araçlarına faal süspansiyon sistemi satın alınabilir. Birebir halde otonom sürüş özelliği yazılımsal bir güncellemeyle araca eklenebilir. Bizim burada sağladığımız donanımın buna imkan verebilir hale gelmesi” dedi.

TOGG BU ALANDA SAHİDEN VİZYON SAHİBİ BİR HAREKET SERGİLİYOR

TOGG’un hızlandırıcı programlarına dahil olduklarını söz eden Ergün, “Gerekli maliyeti karşıladıktan sonra üretime geçmek istiyoruz. Çin’de 2 bin civarında çip tasarımı yapan şirket varken Türkiye’de bu sayı 10. Bu çok katma bedelli bir kesim. Sentlerle mal ettiğiniz eseri dolarla satıyorsunuz. Bunu yalnızca bilginizle yapıyorsunuz. Bu hususta yapılabilecek çok şey var” diye konuştu.
Çipi tasarladıklarını ve yeni versiyonları üzerinde çalıştıklarını kaydeden Ergün, “Cep telefonuna katılan yeni özellikler üzere araca da yeni özellikler katılabilecek. Bununla ilgili çok önemli senaryolar var. TOGG bu alanda nitekim vizyon sahibi bir hareket sergiliyor” dedi.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir