Citroen BX modeli 40 yaşında

Şirket açıklamasına nazaran, İtalyan karoser üreticisi Bertone tarafından tasarlanan ve 2,3 milyonun üzerinde üretim adedi ile ticari muvaffakiyet yakalayan 1980’lerin aile arabası BX, 1982 ile 1994 yılları ortasında Citroen’in orta sınıfta büyümesine katkı sağladı.

BX modeli gerek Citroen gerekse de araba dünyasında 12 yıllık hayat döngüsü boyunca elde ettiği ticari başarıyı yansıtan güçlü ve esaslı bir geçmişe sahip.

2022 prestijiyle 40’ıncı yaş günü kutlanan BX’in, kullanıcılarında ve koleksiyonerlerinde özel bir yeri var. Citroen BX meraklıları, L’Aventure Citroen Derneği’nin öncülüğünde Aulnay-sous-Bois’deki Citroen Konservatuarı’nda bir ortaya geldi.

Citroen BX projesinin özellikleri Kasım 1979’da tamamlandı

1978 yılında ‘XB’ kod ismi altında başlayan Citroen BX projesinin özellikleri Kasım 1979’da tamamlandı. BX projesinin ana maksadı, yenilikçiliğe vurgu yapan çağdaş ve sıra dışı bir araç olarak ünlenmesiydi. BX, düzgün hızlanma ve düşük yakıt tüketimi bedellerini sağlamak üzere küçük hacimli ve enlemesine pozisyonlandırılmış motora sahip bir araçtı. O devir tüm üst sınıf Citroen arabalarında olduğu üzere, BX de konfor ve kusursuz yol tutuşu sağlayan hidropnomatik süspansiyon sistemi ile donatılmıştı. BX, birinci evrede 5 kapılı hatchback bir gövdeyle tanıtıldı. Araç, tasarımı hızlandırmak ve performansları optimize etmek için CAD (Bilgisayar Takviyeli Tasarım) konusunda yatırım yapan Velizy teknik merkezi tarafından geliştirilmişti.

Bu prosedür sayesinde BX, 0,34 üzere, devri için son derece başarılı bir aerodinamik katsayıya ulaştı. Tampon, bagaj kapağı, motor kaputu ve yan köşe panelleri üzere kesimlerde kompozit materyal kullanımı da yenilikçiydi ve 885 kilogram tartıya sahipti. Groupe PSA devrinin birinci aracı olan BX için motorlar, kümenin güç-aktarma sistemlerinden alındı. BX, birinci versiyonlardan itibaren 62 HP ve 72 HP’lik 1360 cc ile 90 HP 1580 cc motorlarla yollara çıktı.

Citroen, BX ile kendisine iki istikametli bir maksat belirledi, orta sınıf araç pazarına girmek ve GSA’nın takipçisi olmak. Citroen, BX’i tasarlaması için ünlü İtalyan karoser üreticisi Bertone’ye misyon verdi. Dizayncı Marcello Gandini (Miura, Countach ve Stratos’un babası) orjinal bir tasarım önerdi. Güçlü lakin abartılardan uzak bir tasarımdı. Devrin otomotiv dünyasında dikkati çekiyordu ve BX’in simgesi haline geldi. Yalnızca dış dizaynıyla değil kokpit dizaynıyla da dikkati cazipti. Direksiyon simidinin her iki yanındaki uydu tipi kumandalar ve arttan aydınlatmalı gösterge üzere karakteristik ögelere sahip ön konsolu ile CX’ten esintiler taşıyordu. Çağdaş ve cazibeli özelliklerle dolu BX, kısa müddette basının gönlünü kazandı. Yeni müşteriler kazandı ve böylece ticari muvaffakiyet yakaladı.

Brittany’deki Rennes La Janais fabrikasında ve İspanya’daki Vigo fabrikasında üretildi. Üretim, Haziran 1994’te sona ermeden 2 milyon 337 bin 16 adetten fazla satış sayısına ulaşıldı. Citroen’in en çok satan arabalarından biri olan BX, 1980’lerde Citroen markasının tekrar canlanmasına katkıda bulundu.

BX, yaşayan, düşünen ve nefes alan bir araba olarak yansıtıldı

BX, pazardaki 12 yıllık hayat döngüsü boyunca çok sayıda değişiklik gördü. 1985 yılında 5 kapılı BX’den 17 cm daha uzun ve Evasion ismi altında şık bir station eser gamına eklendi. 1987 yılında kapsamlı bir değişim yapıldı. BX, bu değişim sonrasında daha yumuşak dış sınırlara kavuşurken ön konsol büsbütün yenilendi. Sunroof, klima, dijital göstergeler, kadife döşeme, alüminyum jantlar, dijital saat ve araç bilgisayarı üzere donanımlar da BX’in çağdaş araç imajına katkı sağladı. 160 HP’ye kadar motorlar, katalitik konvertör ve lambda sensörü, elektronik enjeksiyon, dizel motor, otomatik şanzıman, daima 4 tekerlekten çekiş ve ABS fren sistemi üzere teknolojilerle Citroen BX, her vakit araba teknolojilerinin ön saflarında yer aldı.

Hatta BX 4 TC Küme B yarış arabasının yol versiyonu (2141 cc, 200 HP, 220 km/s) 200 adetle hudutlu sayıda üretildi. BX, ayrıyeten büsbütün dijital gösterge paneline sahip ünlü Digit de dahil olmak üzere çok sayıda hudutlu sayıda (Tonic, Image, Calanque, Leader, ve benzeri) üretilen özel versiyonlara da sahipti.

BX’in tanıtım kampanyasını Jacques Seguela hazırladı. Bu kampanyada hidropnömatik süspansiyonun sesleri ve hareketleri kullanılarak BX, yaşayan, düşünen ve nefes alan bir araba olarak yansıtıldı. Citroen, 1985 yılında otomatik dizel versiyon sunan birinci Fransız üretici oldu.

Şirket, 1987 yılında 16 subaplı motorla donatılan birinci Fransız seri üretim arabasını pazara sürerek bir yeniliğe daha imza attı. Her vakit teknolojinin ön saflarında yer alan BX, sıkıştırılmış polyester fiberglas kompozit kaput, enjekte polyester fiberglas kompozit bagaj kapağı, yapıştırma art cam ve iki yansıtıcı yüzeyli parabolik reflektörlere sahip farlarla donatılan birinci seri üretim araçtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir