Çöken kripto para borsası FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried yakalandı

Bütün dünyanın merakla takip ettiği çöken kripto para borsasının kurucusu Sam Bankman-Fried’ın Bahamalar’da yakalandığı açıklandı.

İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan yetkililer Bankman-Fried’ın ABD’ye iade edilmesinin beklendiğini aktarırken, Bankman-Fried hakkındaki kabahatler ile ilgili ise bir açıklama yapılmadı.

New York Savcılığı, “Bugün erken saatlerde Bahamalı yetkililer ABD hükümetinin talebiyle Samuel Bankman-Fried’ı yakaladı” açıklamasıyla gelişmeyi doğruladı. Bankman-Fried’ın “Finansal Suçlar” kapsamında yakalandığı ve hem ABD hem de Bahamalar’daki maddeleri ihlal ettiği belirtildi.

İFLAS ETMİŞ VE PARALARI İÇ ETMİŞTİ

Tedavüldeki paralarla Bitcoin üzere kripto paralar almak için kurulan FTX isimli platform geçen ay iflas etmiş ve birçok kullanıcı parasını çekememişti.

Halen kullanıcılar platforma yatırdıkları parayı alamazken, uzmanlar çok az bir ölçünün geri alınabileceğini öngörüyor. FTX’te yaklaşık 6 milyar dolarlık bir paranın olduğu varsayım ediliyordu.

Bugün söz vermesi beklenen Bankman-Fried FTX’in iflas süreci boyunca hem şahsî Twitter hesabından hem de medyaya verdiği demeçler aracılığıyla sık sık bildiri vermiş ve süreçle ilgili yorumlarda bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir