Dünyadan peş peşe referandum açıklaması! ABD ve NATO: Kabul etmeyeceğiz

Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetimindeki kelamda Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri’nde, Rusya’ya bağlanmak için 23-27 Eylül tarihlerinde referandum yapılması için alınan karar dünyada reaksiyonla karşılandı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’da ayrılıkçıların düzenlemeyi planladığı seçimlerin meşruiyetinin olmayacağını bildirdi.

Stoltenberg, Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk, Luhansk ve Herson’da ayrılıkçıların düzenleyeceklerini açıkladığı seçimlerle ilgili toplumsal medyada açıklama yaptı.

‘SAHTE SEÇİMLER’

“Sahte seçimlerin hiçbir meşruiyeti yoktur.” diyen Stoltenberg, seçimlerin Rusya’nın Ukrayna’ya savaşında değişiklik getirmeyeceğini belirtti.

Stoltenberg, “Bu Putin’in savaşının daha da artması demektir. Milletlerarası topluluk memleketler arası hukukun açık ihlalini kınamalı ve Ukrayna’ya dayanağını artırmalıdır.” sözünü kullandı.

ABD’DEN AÇIKLAMA!

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Rusya’nın Ukrayna’da yapacağı rastgele bir kelamda referandumu kabul etmeyeceklerini ve referandum planının Rusya’nın “umutsuzluğunun” bir yansıması olduğunu belirtti.

Rusya’nın topyekun seferberlik ilan edebileceğini lisana getiren Sullivan, bu adımın ve mümkün bir referandumun Rusya’nın Ukrayna ile savaşta ne kadar “umutsuz durumda” olduğunun da bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Sullivan “Rusya’nın Ukrayna topraklarını ilhak etmek için kelamda bir referandumu kullanacağını biliyoruz. Bu referandum, egemenlik ve toprak bütünlüğü prensiplerine terstir, milletlerarası sistemi ve Birleşmiş Milletler kaidesini zedelemektedir. Şunu açıkça söyleyeyim, şayet bu referandum gerçekleşirse ABD hiçbir vakit Rusya’nın argümanlarını kabul etmeyecektir.” ifadesini kullandı.

ALMANYA: KABUL EDİLMEYECEK

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetimindeki kelamda Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerinin Rusya’ya bağlanması konusunda yapılması planlanan referandumların milletlerarası hukuka alışılmamış olduğunu açıkladı.

Alman Haber Ajansı DPA’nın haberine nazaran Scholz, New York’ta BM Genel Şurası oturum ortalarında referandum konusuna reaksiyon göstererek, “Ukrayna’nın doğusundaki kelamda referandumlar kabul edilmeyecek. Bu kelamda referandumların kabul edilemeyeceği, memleketler arası hukuk ve dünya toplumunun bulduğu anlayışlar tarafından kapsanmadığı çok fakat çok açıktır.” dedi.

UKRAYNA’DAN AÇIKLAMA!

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Ukrayna’daki ayrılıkçı idarelerin Rusya’ya katılmak için referanduma gitme kararına reaksiyon göstererek, “Sahte referandumlar hiçbir şeyi değiştirmeyecek” ihtarında bulundu.

Kuleba, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların denetimindeki kelamda Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri ile Rus ordusunun denetimi altındaki Herson ve Zaporijya bölgelerindeki kelamda idarelerin Rusya’ya bağlanması için 23-27 Eylül tarihlerinde referandum yapılması için karar alınmasına reaksiyon gösterdi.

Rusya’nın, ülkesinin topraklarını işgal eden bir devlet olduğunu belirten Kuleba, “Sahte referandumlar hiçbir şeyi değiştirmeyecek. Rastgele bir hibrit seferberlik de olmayacak. Rusya, Ukrayna topraklarının birtakım kısımlarını yasa dışı olarak işgal eden bir saldırgan oldu ve olmaya devam etmektedir. Ukrayna, topraklarını özgürleştirme hakkına sahiptir ve Rusya ne derse desin onları özgürleştirmeye devam edecektir” sözlerini kullandı.

REFERANDUM KARARI

Donbas’taki Donetsk ve Luhansk idaresinin kelamda halk kurullarından yapılan açıklamada, her iki bölgenin Rusya Federasyonu’na katılması için 23 Eylül’den 27 Eylül’e kadar halk oylaması yapılacağı tabir edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir