EasyCep’in yenileme merkezi açıldı

EasyCep, 250 kişinin istihdam edildiği 4 bin metrekarelik elektronik yenileme tesisi yatırımını devreye aldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “2020 yılında yenilenmiş eserlerin piyasaya arzı konusunda ticaret bakanlığımız yönetmelik yayınlayarak TSE ile ikinci el cep telefonlarının yenilenmesine dair bir standart geliştirdi. Türkiye’de 155 bine yakın ikinci el cep telefonu yenilenerek sertifikalı bir halde piyasaya arz edildi. Döngüsel ekonomiyi destekleyerek gelecek jenerasyonlara daha yaşanabilir bir dünya bırakma noktasında çok kıymetli bir adımı başlattık. Bugün de burada Türkiye’nin en büyük yenilenmiş elektronik eser marketi EasyCep’in yenileme merkezinin açılışını yapmak üzere bir ortaya geldik. EasyCep Ticaret Bakanlığı yenileme lisansıyla faaliyetlerine devam ediyor. Şu anda 350 çalışanı var, yıl sonu amaçları 500 sayısını yakalamak. Bu bir muvaffakiyet kıssası.” dedi.

Varank konuşmasının devamında, “Türkiye olarak maalesef akıllı telefon gereksinimimizin büyük bir kısmını ithalatta karşılamak durumunda kalıyoruz. Yenileme merkezleri ithalatın önüne geçerek de ülkemize ekonomik paha olarak büyük katkılar sağlayacak. Cari açığın azaltılmasında kıymetli bir rol oynayacak. Özetle yenileme merkezleri sürdürülebilirlik, güvenlik ve ekonomik manada ülkemize büyük yararlar sağlıyor, önümüzdeki devirde bu yararlar artmaya devam edecek, bu piyasa büyüyecek. Ayrıyeten cep telefonu yenileme merkezleri, müşteriden aldıkları telefonla eski kullanıcı ortasındaki illiyet bağını büsbütün ortadan kaldırıyorlar. Yani bu müşterinin datalarının tekrar gündeme gelmesi üzere bir tasası olamaması lazım. Zira standardı ona nazaran belirledik. Ayrıyeten aygıtların değiştirilmesi gereken bir yerleri varsa bunları yapıp gerekli yazılımlarla satışa hazır hale getiriyorlar. Satılan telefonlara da 1 yıl garanti müddeti veriyorlar.” sözlerini kullandı.

EasyCep CEO’su Mehmet Akif Özdemir de, EasyCep’in sürdürülebilirliğe, döngüsel iktisada ve ülke iktisadına katma kıymet sağladığını belirterek şunları söyledi: “2021 yılında ortalama bir akıllı telefon fiyatı 402 dolara ulaştı. İthal edilen bu aygıtların maliyeti düşünüldüğünde karşımıza önemli sayılar çıkıyor. Biz âtıl duran elektronik eserleri yenileyerek tekrar iktisada kazandırıyor, böylelikle cari açığın azalmasında da tesirli oluyoruz. Bu yıl 200 bin adet telefonu yenileyerek yaklaşık 80 milyon doların ülkemizde kalmasını sağlamayı hedefledik ve bu gayemize yanlışsız emin adımlarla ilerliyoruz. İş modelimiz, kayıt dışı el değiştiren aygıtların da kayıt altına alınması, iktisada kazandırılması ve cari açığımızın azaltılmasında aktif rol oynuyor. EasyCep olarak hem cari açığın azalmasına hem de döngüsel iktisada katkı sağlıyoruz.”

Özdemir konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Sıfır bir cep telefonun üretilmesi ve birinci yılındaki kullanımı tabiatta yaklaşık 85 kilogram karbon salınımına sebep oluyor. Bunun yüzde 95’i üretim safhasında ortaya çıkıyor. Geri kalan yüzde 5’lik kısım ise telefonların ortalama 2 ile 5 yıl ortasında değişen kullanımı mühletine yayılıyor. Bir ağacın 85 kg’lık bir karbon salınımını dengelemesi ise yaklaşık 20 yıl sürüyor. Döngüsel ekonomiyi destekleyip sıfırdan üretim yerine yenilenmiş aygıt tercih etmek doğal kaynakların korunarak gelecek jenerasyonlar için daha yaşanabilir bir dünya bırakmak manasına geliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir