Erzincan’da köpek katliamı: Barınak değil mezbaha!

Erzincan’da yaşayan hayvan hakları savunucuları, çöp poşetlerinin içinde onlarca köpeğin cansız vücudunu buldu. Belediyeye ilişkin hayvan barınağında meydana geldiği tez edilen olayın imgeleri toplumsal medyada büyük reaksiyon çekti.

https://twitter.com/halktvcomtr/status/1618586249882656778

Hayvan katliamını gözler önüne seren imgelerde ölen köpeklerin birçoklarının yavru olduğu görüldü. Öbür köpeklerin ise açlıktan ve berbat ömür alanlarından ötürü sıhhatsiz olduğu gözler önüne serildi.

Görüntülerin toplumsal medyada paylaşılmasından sonra ülkenin dört bir yanından hayvan hakları savunucuları Erzincan Valiliği ve Erzincan belediyesini ileti yağmuruna tutarak reaksiyonlarını lisana getirdi. Yurttaşlar ivedilikle olaya el atılmasını ve sorumlu bireyler hakkında soruşturma başlatılmasını talep etti.

Valilik soruşturma başlatıldığını duyurdu

Tepkilerin akabinde Erzincan Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada soruşturma başlatıldığı bildirildi. Açıklamada “Bahse husus durum ile ilgili olarak gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmış olup, bahis hassasiyetle takip edilmektedir” denildi.

Tedavi göremiyorlar

Hayvanların berbat hayat şartlarında yaşamaya mecbur bırakıldığını lisana geitren yurttaşlar besleme yaparak hayvanları yaşatmaya çalıştıklarını vurguladı. Yetkilileri misyona çağıran yurttaşlar “Burası köpek mezbahası” diyerek reaksiyon gösterdi.

Bu katliam birinci değil

Geçen yıl ise bir kent çöplüğünde hayvanları beslemeye giden bir yurttaş Erzincan’da kent çöplüğündeki hayvanları beslemeye gittiğinde tesadüfen Erzincan Belediyesi’ne ilişkin hayvan ambulansının çöplüğe çok sayıda poşet bıraktığını görüntülemişti. Olayın duyulmasının akabinde barınağa akın eden yurttaşlar, barınağa teslim ettikleri köpeklerin cansız vücutlarının çöplüğe atılan poşetler içinde olduğunu tespit etmişlerdi. Olayla ilgili cürüm duyurusunda bulunulmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir