Eski bakandan İsveç yönetimine tepki: ‘Erdoğan’ı hafife aldınız’

Ülkesinin Expressen gazetesine konuşan eski Savunma Bakanı ve ana muhalefetteki Toplumsal Demokrat Partisi’nin Savunma Siyasetleri Sözcüsü Peter Hultqvist, Başbakan Ulf Kristersson idaresinin Türkiye ile yürütülen NATO üyeliği müzakerelerinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı “hafife aldığını” söyledi.

‘BÜYÜK BAŞARISIZLIK OLUR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsveç’in NATO’ya üyeliğiyle ilgili yaptığı son açıklamalara referansla, üyelik konusunda “karamsar” olduğunu söz eden Hultqvist, “İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, temmuz ayında Litvanya’da düzenlenecek NATO Başkanlar Zirvesi’nde üye olacağımız konusunda emindi fakat Ankara’dan gelen açıklamalar Erdoğan’ın hafife alındığını gösteriyor” diye konuştu. Hultqvist temmuz ayındaki önderler tepesine kadar üyeliğin gerçekleşmemesi durumunda bunun Kristersson hükümeti için büyük bir başarısızlık olacağını da lisana getirdi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ

Cumhrubaşkanı Erdoğan, hafta ortasında Azerbaycan dönüşü uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, İsveç’in NATO’ya üyeliğiyle ilgili, “Her şeyden evvel İsveç’in üzerine düşen vazifesi yerine getirmesi lazım. Bunu halletmedikten sonra Vilnius’ta biz kalkıp da el bebek gül bebek diyemeyiz” tabirini kullanmıştı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir