Harry ve Meghan, Kral Charles’ın taç giyme törenine davet edildi

İngiltere Kraliyet ailesinden ayrılma kararı alan Prens Harry ve eşi Meghan Markle, Kraliçe 2. Elizabeth’in vefatının akabinde İngiltere Hükümdarı olan 3. Charles için 6 Mayıs’ta yapılacak taç giyme merasimine davet edildi. Daveti, Harry’nin sözcüsü kamuoyuna duyurdu.

Reuters’ın haberine nazaran, mevzuyla ilgili basına açıklama yapan Sussex Dükü Harry’nin sözcüsü, Prens Harry ve Meghan Markle’ın merasime katılıp katılmayacağının ‘henüz teyit edilme kademesinde olmadığını’ söyledi. Kraliyet ailesinden yapılan davetle ilgili bilgi veren sözcü, davetiyenin elektronik iletiyle geldiğini belirterek, “Sussex Dükü Prens Harry ve Düşesi Meghan’ın merasime katılıp katılmayacağına dair alınacak bir karar şu an prestijiyle tarafımızca açıklanmayacak” sözlerini kullandı.

Ne olmuştu?

İngiltere Hükümdarı 3. Charles ve 1997’de Paris’te bir trafik kazasında hayatını kaybeden Galler Prensesi Diana’nın küçük oğlu olan Sussex Dükü Harry ile eşi Meghan Markle, Ocak 2020’de Kraliyet’teki vazifelerinden çekilerekABD’ye yerleşmişti. 10 Ocak 2023’te anı kitabı “Spare”i yayınlayan Harry’nin son olarak Netflix belgeselinde babası Kral 3. Charles ve kardeşi Prens William ile başka kraliyet ailesi üyeleriyle ilgili tenkitleri gündeme gelmişti.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, 8 Eylül’de yaz tatilini geçirdiği İskoçya’nın Aberdeenshire bölgesindeki Balmoral Kalesi’nde hayatını kaybetmiş, Buckingham Sarayı, Kraliçe Elizabeth’in vefatının akabinde tıpkı gün yaptığı açıklamada, Charles’ın tahta geçerek ‘İngiltere Kralı’ olduğunu duyurmuştu. Kraliçe’nin 73 yaşındaki oğlu Charles’ın ülkenin yeni hükümdarı olduğu, 10 Eylül Cumartesi günü başşehir Londra’daki St. James Sarayı’nda düzenlenen merasimle resmen ilan edilmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir