İsmail Saymaz ağabey, biz emekçilerin alın teri o haberler: Kaynak göstermeyeceksen hiç değil kendi haberin gibi yazma

Türkiye’nin önde gelen gazetecilerinden İsmail Saymaz, Twitter’da 3,7 milyon takipçiye sahip. Yaptığı haberler ve paylaşımlar ile gündeme taraf veren İsmail Saymaz’ın Twitter paylaşımları milyonlarca sefer okunuyor, binlerce kere retweet yapılıyor.

Ancak Odatv editör grubu olarak üzülerek fark ettik ki, İsmail Saymaz ağabeyimiz iki günde üç Odatv haberini paylaştı ancak kaynak vermedi.

Söz konusu haberlerden birincisi, 16 Mayıs salı günü saat 11.13’te Odatv tarafından yayınlanan özel haberdi: CHP önderi ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, kampanyacısı Akan Abdula’yı misyondan aldı.

Türkiye’nin Odatv’den öğrendiği bu özel haberi, İsmail Saymaz birebir gün saat 15:00’te paylaştı.

3:00 pm yani Türkçesiyle 15:00

Daha sonra Tuncay Özkan’ın da vazifeden alındığı ve hatta istifa ettiğine dair dedikodular, toplumsal medyada yayıldı. Odatv arayıp sordu. Tuncay Özkan, vazifesinin başında olduğunu söyledi.

Odatv bu haberi 16 Mayıs Salı günü saat 18:42’de yayınladı. Türkiye, Tuncay Özkan’ın vazifesinin başında olduğunu Odatv’den öğrendi.

Gazeteci İsmail Saymaz, birebir gün saat 20:54’te Twitter’dan bir paylaşım yaptı ve şöyle dedi: “Tuncay Özkan’a sordum, vazifesinin başında olduğunu söyledim” dedi.

8:54 pm yani Türkçesiyle 20:54

Bir öteki tesadüf ise bugün yaşandı. Youtube canlı yayınına konuk olan İsmail Saymaz, saat 11.50-12.00 ortasında “Nerede bu Jeremy Rifkin?” sorusunu yöneltti.

Odatv, Kemal Kılıdaroğlu’nun başdanışmanı Jeremy Rifkin’in ortalıkta görünmediğini saat 11:13’te, yani İsmail Saymaz’dan yaklaşık 30-40 dakika evvel yayınladı.

Odatv, öbür kaynaklardan aldığı haberlerde kesinlikle kaynak belirtiyor. Kimsenin emeğini sömürmüyoruz. Bedelli ağabeyimiz İsmail Saymaz’ın haberlerimizi kullanması gururumuzu okşuyor. Lakin referansın da yazılmasını rica ediyoruz lütfen… Siz âlâ takipçi gazetecisiniz, bu kadar tesadüf olmayacağını bilirsiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir