İsrail Dışişleri Bakanı Cohen: İsrail Türkiye’nin yanındadır

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrailli mevkidaşı Eli Cohen ile Ankara’da ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu, İsrailli bakana ziyareti münasebetiyle teşekkür ederek, “Bu güç vakitte gösterdikleri dayanışma ve dayanak için bir sefer daha İsrail devletine ve halkına teşekkür ederim. Zelzeleyle ilgili durumu görüştük. İkili bağlantılarımızı de kısaca kıymetlendirme fırsatımız oldu. İlgilerimiz yeni bir periyoda girdi.” dedi.

Çavuşoğlu, “Ortak çıkarlar ve karşılıklı hürmet temelinde iş birliğimiz geliştirmeye yönelik gayretlerimiz ve istişarelerimiz de sürecek. Bilhassa Filistin sıkıntısında yaşanan tırmanmanın sona ermesine yönelik beklentilerimizi de değerlendirdik. Ramazan ayında tansiyonun tırmanmaması gerekiyor. Mescid-i Aksa’nın statüsünün korunması değerli.” açıklamasını yaptı.

Deprem vaktindeki dayanışmayı yorumlayan Çavuşoğlu, ‘Depremle birlikte Yunanistan ile yeni bir sayfa açtık’ dedi.

Çavuşoğlu, İsrail Dışişleri Bakanı Cohen’in bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edileceğini ve akabinde Kahramanmaraş’taki İsrail’den elen takımları ziyaret edeceğini açıkladı.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen şu açıklamalarda bulundu:

“Türkiye ve Türk halkıyla dayanışma içinde olduğumuzu bir kere daha tabir etmek isterim.

İsrail hükümeti ve halkı ismine en içten baş sıhhati dileklerimi ve dayanak vaatlerimizi iletmek istiyorum. Geçtiğimiz yüzyıl içinde yaşanan en büyük felaketlerden biri bu. Resmi heyetlere ilaveten yüzlerce telefon alıyorum. İsrail halkından, sivil toplum örgütlerinden Türkiye’ye gelmek istediklerine dair yüzlerce telefon alıyorum. Yardımcı olmak, hayat kurtarmak istiyorlar.

İnsani manada yardımın hiçbir hududu yok. Hiçbir siyasi hududu yok.

İsrail çabucak birinci gün Türkiye’ye 450’den fazla arama kurtarma grubu gönderdi. Birinci 24 saatte hayat kurtarmak için burada bulundular. Bir sahra hastanesi kuruldu. Bugün onları ziyaret edeceğim.

Şunun haberini de vermek istiyorum, İsrail’den Türkiye’ye iki gün içinde uçuşlar başlayacak. İki ulus uzun bir tarihi dostluk ve iş birliği bağıyla da birbirine bağlıdır. Türkiye, 2012 yılındaki İsrail’deki yangında yardımcı olmuştu. 11 yıl evvel siz uçaklarını gönderdiniz, dayanışma sergilediniz. Bunun için teşekkür etmek isterim. İsrail, 1999 zelzelesinde de buradaydı. İsrail, Türkiye’nin yanındadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir