KKTC Cumhurbaşkanı Tatar Kıbrıs gazileriyle buluştu

Erzincan Belediyesi Aşevi’nde düzenlenen programa, Cumhurbaşkanı Tatar’ın yanısıra AK Parti Genel Lider Vekili Binali Yıldırım, Vali Mehmet Makas, Türk Devletleri Teşkilatı Azerbaycan Aksakalı Hasan Hasanov, Ulusal Savunma eski Bakanı Dr. Vecdi Gönül, 3’üncü Ordu Kumandanı Korgeneral Yavuz Türkgenci, milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Çakır, Erzincan Belediye Lideri Bekir Aksun, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Muharip Gaziler Derneği Erzincan Şube Lideri Sabri Taş, gaziler, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

‘BİZE DERS OLDU’

Binali Yıldırım, gazilere seslenerek, “Tarihi yaşadınız. Kıbrıs Türkünün imdadına yetiştiniz. Siz o tarihi yaşayan canlı delillerisiniz. O günleri sizler yaşadınız. Bu günlere bu jenerasyonlara aktaran da sizlersiniz. Sizler bizim başımızın tacısınız. Artık İstiklal Savaşı Gazisi kalmadı. Kıbrıs Gazisi 23 bin, Kore Gazisi 830 kişi var. Birer birer eski gazilerimiz ortamızdan ayrılıyor” dedi.

Dünyada ve Türkiye’de çok şeyin değiştiğini belirten Yıldırım, “Gazilerimiz, o günden bu güne dünya da çok değişti, Türkiye’de çok değişti. Türkiye Amerikan ambargosunu, bugün Rusya bunu hissediyorsa iliklerine kadar hissetti. Gemilerini çıkaramaz hale geldi. Uçaklarını kaldıramaz hale geldi. Bu bize ders oldu. Savunma endüstrimizin temellerini attık. Ben okulu bitirdikten sonra tersane de gemi üretimine başladım. O günlerde çok büyük savunma sanayine çıkartma gemileri yaptık. Lojistik ikmal gemileri yaptık. Bugün geldiğimiz noktada her türlü gemiyi yapabilir haldeyiz. Helikopterimizi yapıyoruz. Akıllı silahlarımızı yapıyoruz. İHA’larımızı, SİHA’larımızı Elhamdülillah hepsini yapar hale geldik.” diye konuştu.

TÜRK DÜNYASI ÇİN DEĞERLİ BİR GÜN

Erzincan’da Kıbrıs gazileriyle birlikte olmaktan duyduğu memnunluğu lisana getiren KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, şunları söyledi:

“Bugün burada sizlerle olmak büyük bir memnunluk. Bilhassa Sayın Binali Yıldırım’a çok teşekkür etmek istiyorum. Yıllar evvel kendisi ile tanışma erdemine nail oldum. O günden bu güne Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin gelişmesine kalkınmasına büyük hizmetleri geçmiştir. Bugün onun memleketi can Erzincan’da bulunmaktan çok memnunum. Türk Dünyası için değerli bir gün. Sizlerin adaya çıkması ile Mehmetçiklerin buluşması, Mehmetçikler ile Mücahitlerin gözyaşları dökmesi ve işte o günden sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin temellerinin atılması 1983’te KKTC’nin ilan edilmesi ve o günden bu güne yıllardır Kıbrıs halkı bağımsızlığını özgürlüğünü ve egemenliğini bütün dünyaya ana vatanı Türkiye’nin dayanağı ile duyurmaya ve haykırmaya devam ediyor.”

Programın sonunda Ersin Tatar, Binali Yıldırım, Türk Devletleri Teşkilatı Azerbaycan Aksakalı Hasan Hasanov’a ile Ulusal Savunma Eski Bakanı M. Vecdi Gönül’e, Erzincan bakırı ikram edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir