Kulis | Altılı Masa altı partiyle devam edecek, iş birliğine dahil olmak isteyen partilere masadaki mevcut partilerin listelerinde yer verilecek

Altılı Masa’nın altı partiyle devam edeceği lakin bu iş birliğine dahil olmak isteyen partilere masadaki mevcut partilerin listelerinde yer verileceği konuşuluyor. 

Gazete Duvar’ın “Duvar Arkası” kısmında, “Genel Lider Hüseyin Baş’ın televizyondan yaptığı davetin akabinde ÂLÂ Parti Genel Lideri Meral Akşener süratle karşılık vererek Bağımsız Türkiye Partisi’ni (BTP) Altılı Masa’ya dahil etmek teşebbüslere başladı. Lakin masanın muhafazakâr gelenekten gelen partilerinde bu bahiste rahatsızlık olduğuna dair argümanlar da üst üste gündeme geldi. Bu noktada Necmettin Erbakan ve Haydar Baş’ın genel lider oldukları günlerden gelen bir uzaklığın olduğundan hareketle birinci olarak SAADET’in beklenen yansısı ortaya atıldı. DEVA ve Gelecek cephesinde de BTP’ye uzaklıklı durulduğu sır değil. Lakin problem hafta içi medyaya yansıdığı üzere ‘istifa’ getirecek boyutta da değil. Sonuçta BTP için masa dağıtılmayacak! Lakin bir yıldır görüşen altı partiye seçime çeyrek kala yeni iştirak kabul edilmesi de sıkıntı görünüyor. Tahlil formülü ise listelerde ortaklaşma olarak öne çıkıyor. Yani Altılı Masa altı partiyle devam edecek lakin bu iş birliğine dahil olmak isteyen partilere masadaki mevcut partilerin listelerinde yer verilecek. Geriye bu formülün DÜZGÜN Parti ve natürel asıl olarak da BTP cephesinde kabul görüp görmeyeceği sorusu kalıyor. Fakat şayet olursa BTP’nin açtığı yoldan yeni partilerin de yürüyebileceği belirtiliyor…” tabiri kullanıldı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir