Kullanılmıyorsa prizde tutmayın!

İSTANBUL (İGFA) – Küçük konut aletlerinin gerçek kullanılmadığında potansiyel tehlikeler oluşturabildiğini söz eden İş Sıhhati ve Güvenliği Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Müge Ensari Özay, “Her konut aletinin kendine mahsus güvenlik ihtiyaçları olabilir, bu nedenle her vakit eserin talimatlarına nazaran hareket etmek kıymetlidir.” dedi.

Doç. Dr. Müge Ensari Özay, “Yemek pişirmek için kullandığımız ocak ve fırınlar, düdüklü tencere, bıçak ve makas üzere kesici aletler, ütü, elektrik süpürgesi, su ısıtıcısı, el mikseri üzere konutlarımıza bulunan pek çok elektrikli aygıt çeşitli mesken kazalarına neden oluyor.” dedi.

Ocak ve fırınların dikkatsiz yahut denetimsiz kullanımının yanık kazalarına neden olabildiğini kaydeden Doç. Dr. Özay, “Yanlış kullanımdan kaynaklanan gaz kaçakları yahut alevin denetimsiz yayılması üzere durumlar kazalara neden olabilir. Bu yanılgıları önlemek için ocak ve fırınların nizamlı olarak denetim edilmesi, gaz sızıntılarını denetim eden dedektörlerin kullanılması ve aygıtların talimatlarına uygun halde kullanılması değerlidir.” diye konuştu.

ÜTÜLERİN YÜZEYİ SOĞUMASI İÇİN GÖZETİCİ KAPAKLARLA KAPATILMALI!

Yanık riski olan yüksek sıcaklıklara sahip ütülerin, kullanılmadıkları vakitlerde bile tehlike oluşturabildiğini kaydeden Doç. Dr. Müge Ensari Özay, “Kullanım sonrası ütülerin kapatılması unutulabilir yahut güvenlikli bir biçimde kaldırılmazsa yanıklara neden olabilir. Ütü kullanımı tamamlandıktan sonra inançlı bir halde soğuması için yüzeyin esirgeyici kapaklarla kapatılması ve kullanılmadığı vakitlerde kilitli dolapta saklanması tavsiye edilir.” dedi.

KULLANILMADIĞINDA SÜPÜRGENİN FİŞİNİ ÇEKİN!

Elektrikli süpürgelerin de kablolarına takılarak süpürme süreci sırasında düşme ve yaralanma riski oluşturabileceğini lisana getiren Doç. Dr. Müge Ensari Özay, şöyle devam etti:

“Suyla temas, kablo hasarı yahut iç aksamında bir arıza üzere durumlar, elektrik çarpmalarına neden olabilir. Kablo kısa devre yapabilir yahut motor üzere iç bileşenler çok ısınabilir, bu da alev almalara yol açabilir. Filtrelerin tıkanması yahut tertipli olarak temizlenmemesi, süpürge içinde basınç artışına ve buharlaşmaya yol açarak kazalara sebep olur. Bu kazaların önlenebilmesi için süpürgenin tertipli bakımını yapmak, filtrelerin paklığını ve değişimini takip etmek, kabloların hasar görmesini önlemek için tertipli olarak denetim edilmelidir. Kabloların düzgünce sarılması, kablo düzenleyicilerle düzenlenmesi kablolara çok yüklenmenin önüne geçer. Süpürge kullanılmadığı vakitlerde fişinin prizden çekilmesi ve inançlı bir formda depolanması, kaza riskini azaltır.”

Kesici mesken aletlerin dikkatsizce kullanılması, ani hareketler yahut yanlış yerlerde bırakılmasının da kazalara yol açabileceğini anlatan Doç. Dr. Müge Ensari Özay, birden fazla aygıtın takılı olduğu prizler, çok yüke neden olabileceği konusunda da ikazda bulundu.

Doç. Dr. Müge Ensari Özay, prizlere takılı unutulan yahut çok ısınmaya meyilli olan elektrikli aygıtların da çeşitli nedenlerle kazalara neden olabileceğini tabir ederek, “Prize takılı unutulan elektrikli aygıtlar, daima olarak elektrik akımı çekebilir ve çok ısınmaya yol açabilir. Bu durum kısa devre yahut yangın riskini artırabilir. Prizlerin ve fişlerin makûs irtibatları, elektrikli aygıtlar için düşük performans yahut çok ısınma üzere meselelere yol açabilir. Elektrikli aygıtların daima kullanılması yahut uzun müddetler boyunca çalıştırılması, çok ısınmaya ve münasebetiyle kazalara sebep olur. Bu tıp kazaların önlenebilmesi için elektrikli aygıtların nizamlı olarak denetim edilmesi, kabloların, fişlerin ve prizlerin hasar görmesi yahut makus irtibatlarının olup olmadığını denetim etmek gerekir. Prizlerin çok yüklenmesini önlemek için prizlerin üzerindeki güç kapasitesini aşmayacak formda kullanılmalıdır. Birden fazla aygıtın takılı olduğu prizler, çok yüke neden olabilir.” diye konuştu.

CE ONAYLI KALİTELİ ESERLERDEN ELEKTRİKLİ AYGIT SATIN ALINMALI…

Kazalara karşı alınması gereken tedbirlere de işaret eden Doç. Dr. Müge Ensari Özay, “Kullanılmayan elektrikli aygıtların fişini prizden çekmek, çok ısınmaya ve kazalara karşı bir tedbirdir. Emniyetli CE onaylı kaliteli eserlerden elektrikli aygıt satın almak, daha inançlı bir kullanım sağlar. Elektrikli aygıtların inançlı kullanımı için nizamlı bakım, dikkatli kullanım ve uygun kaidelerde kullanılması değerlidir. Ayrıyeten, fişlerin ve prizlerin düzgün çalıştığından emin olmak için periyodik olarak elektrik tesisatının denetim edilmesi de yararlı olacaktır.” dedi.

Özay ayrıyeten su ısıtıcıları içlerinde su yokken asla çalıştırılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir