Lukaşenko: Öncelikle Ermenistan’ın harekete geçmesi gerekiyor

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, Ermenistan’ın başşehri Erivan’da KGAÖ’nün Kolektif Güvenlik Kurulu toplantısında konuştu.

Rusya etrafındaki ülkelerin toplumlarının dışarıdan yönlendirilmeye çalışıldığını anlatan Lukaşenko, Ukrayna, Belarus ve Kazakistan’daki gelişmelerden sonra artık de Azerbaycan-Ermenistan ortasındaki ihtilafın gündemde olduğunu aktardı. Lukaşenko, “Daha evvel inanılmaz KGAÖ toplantısında dediğim üzere, bize dost olan, iki komşu devlet ortasındaki uyuşmazlığın barışçıl bir formda çözülmesini istiyoruz.” dedi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın, KGAÖ’nün Azerbaycan’a müdahalede bulunmadığı tarafındaki fikrinin yanlışsız olmadığını belirten Lukaşenko, örgütün “taraf olmadığını” vurguladı.

“İNSANLARIN ÖLMEMESİ İÇİN HER ŞEYİ YAPALIM”

Rusya’nın halihazırda hem Ermenistan hem de Azerbaycan’ın mutabık kaldığı bir arabuluculuk misyonu yürüttüğünü hatırlatan Lukaşenko, “Haydi bu tarafta hareket edelim. Orada insanların ölmemesi için her şeyi yapalım, anlaşalım. Bu Azerbaycan ve Ermeni toplumlarında memnuniyetle karşılanacaktır.” sözlerini kullandı.

KGAÖ’nün Azerbaycan-Ermenistan ihtilafına müdahalesi konusunda önemli nüanslar bulunduğuna işaret eden Lukaşenko, “Şimdi tekrar alevlenebilecek olan bu çatışmayı kökünden çözebiliriz. Her şeyden evvel Ermenistan idaresi isterse. Olağan ki Azerbaycan da.” dedi.

Kendilerine dost olan, iki komşu devletin ortasında uyuşmazlığın olduğunu hatırlatan Lukaşenko, birini mutlu ederken başkasına ziyan vermek istemediklerini bildirdi. Lukaşenko, “Ermenileri desteklemek istiyoruz. Fakat bu planda, öncelikle Ermenistan’ın harekete geçmesi gerekiyor.” diye konuştu.

“AB VE AGİT’İN ARABULUCULUĞUNDA İHTİLAF DONACAK”

Azerbaycan-Ermenistan ihtilafında Rusya’nın arabuluculuğunun yanı sıra Avrupa Birliği (AB) ile Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) rol oynamasını eleştiren Lukaşenko, “Bu çeşit bir arabuluculuğun neye yol açtığını biliyoruz. Bu ihtilaf yıllarca tekrar dondurulacak. Onların, bölgemizde istikrar ve barışa değil, yönettikleri yıkıma gereksinimleri var.” değerlendirmesinde bulundu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir