Meclis başkan kim olacak, başkan seçimi nasıl yapılır? (Meclis başkanı seçim sürecine ilişkin ayrıntılar)

TBMM İçtüzüğü gereği, Meclis’te bugün yapılacak yemin merasiminin akabinde seçimlere geçilecek. Meclis Başkanlık Divanı ve 5 siyasi parti kümesinin idareleri belirlenecek.

MECLİS LİDERİ SEÇİM SÜRECİNİN AYRINTILARI

2 Haziran 2023 tarihinden itibaren 5 gün boyunca adaylık müracaatları alınacak. Siyasi partiler pazartesi ve salı günü Meclis lideri adayını TBMM Başkanlığı’na bildirecekler ve çarşamba günü TBMM Genel Şurası’nda yapılacak oylama ile yeni Meclis lideri seçiminin birinci çeşidi yapılacak. Lider seçimi saklı oylama ile yapılacak.

İlk iki oylamada 400, sonuç alınamazsa üçüncü oylamada salt çoğunluk olan 301 kabul oyuyla lider seçilebilecek. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa da bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak ve dördüncü oylamada en fazla oy alan üye lider seçilmiş olacak.

AK PARTİ YENİ İDARESİNİ SEÇECEK

Öte yandan AK Parti’nin 28’inci devir idaresi, 3 Haziran’da gerçekleştirilecek kapalı küme toplantısı ile belirlenecek. AK Parti Merkez İdare Şurası toplantısında isimleri belirlenen Küme Lideri Sivas Milletvekili Abdullah Güler ve Küme Başkanvekilleri Abdülhamit Gül, Hasret Güçlü, Muhammet Emin Akbaşoğlu, Bahadır Yenişiherlioğlu ve Leyla Şahin için seçim yapılacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir