Meteoroloji’den kuvvetli yağış ve rüzgar uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran, ülke genelinin modüllü ve çok bulutlu, Marmara, Kıyı Ege, Doğu Akdeniz ile Antalya ve Isparta etrafları, Doğu Karadeniz ve Ordu etrafları ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğu bölümlerinin ekseriyetle yağmur ve sağanak yağışlı; Doğu Karadeniz’in yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun yükseklerinin karla karışık yağmurlu geçeceği kestirim ediliyor.

Yağışların; Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda mahallî kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek ani sel, su baskını, yıldırım, mahallî dolu yağışı ve kuvvetli rüzgar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekiyor.

Marmara’nın güneyi, İç Ege, İç Anadolu’nun batısı ve Batı Karadeniz’in iç kısımlarında sabah saatlerinde pus, yer yer sis; Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı görülmesi bekleniyor.

Doğu Karadeniz’in iç kısımları ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek yamaçlarında çığ tehlikesi riski bulunduğundan dikkatli ve önlemli olunmalı.

Sıcaklıkların bugün yurt genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bekleniyor.

Rüzgar, çoklukla güneyli istikametlerden hafif, yer yer orta kuvvette, Marmara’nın batısı ve Ege Bölgesinde kuvvetli (40-60 km/sa) esmesi bekleniyor.

Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı beklendiğinden hava kalitesinde azalma, çamur yağışı, ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekiyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir