Mülkiye’nin 163. kuruluş yıldönümü İstanbul AKM, Ankara ve İzmir’de kutlanıyor

T24 Haber Merkezi

Türkiye’nin en esaslı kurumlarından Mülkiye’nin (Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi) 163. Kuruluş yıldönümü kutlanıyor.

Sultan Abdülmecid periyodundaki Osmanlı İmparatorluğu’nun yenileşme gayretleri sırasında modernleştirilmeye çalışılan devlet kurumlarını yönetecek, bilhassa hukuk ve diplomasi alanında uzmanlaşmış bürokratlar yetiştirmek üzere “Mekteb-i Mülkiye-i Şahane” ismiyle 4 Aralık 1859’da İstanbul’da kurulan okul, 77 yıl sonra, 1936’da Ankara’ya taşındı. Hâlâ Ankara Cebeci’deki binasında ‘Kamu Yönetimi’, ‘Uluslararası İlişkiler’, ‘İktisat’, ‘İşletme’, ‘Maliye’ ve ‘Çalışma Ekonomisi’ olmak üzere altı kısımda öğrenci yetiştiren Mülkiye’nin mezunları, bugün 163. Kuruluş yıldönümlerini kutlayacaklar.

İlk defa AKM’de

“Mekteb-i Mülkiye” ve “Siyasal Bilgiler Okulu” isimlerinin ardından “Siyasal Bilgiler Fakültesi” ismini alan Ankara SBF’nin 163. Kuruluş yıldönümü için Taksim’de İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’ndeki buluşma 19.00’da başlayacak. Mülkiyeliler Birliği İstanbul Şubesi ve İstanbul Mülkiyeliler Vakfı’nın organize ettiği kutlama kapsamında saat 22.00’ye kadar sürecek program kokteyl ile başlayacak. Daha sonra AKM Tiyatro Salonu’nda devam edecek kutlamada açılış konuşmalarının akabinde ödül merasimi yapılacak. İstanbul’daki program, Ahmet Ulaş Karagül şefliğindeki İstanbul Flarmoni Oda Orkestrası’nın solist Oleksandır Samoylenko eşliğindeki konseriyle sona erecek.

Mülkiyeliler Birliği’nin çağrısı

Mülkiyeliler Birliği İdare Heyeti da, birliğin Ankara Kızılay’daki merkezinder yapılacak kutlama merasimi için şu çağrıyı yaptı:

“Değerli Mülkiyeliler,

Türkiye’nin en esaslı kurumlarından biri olan Mekteb-i Mülkiye, geleneğine, cumhuriyet bedellerine, hukukun üstünlüğüne, laikliğe, kamu faydasına sahip çıkmış ve tarihin çeşitli devirlerinde baskıların, atakların amacı olmuştur. Ülkemizde ve fakültemizde yaşanan tahribata ve hukuksuzluklara karşın, Mülkiye topluluğu kurumsal gücünü, kıymetlerini, birikimini müdafaaya, geçmişine ve geleceğine sahip çıkmaya devam etmiştir.

İki yılı aşkın müddettir dünya ve ülkemiz çapında ağır sonuçları ile yüzleştiğimiz pandemi ile bölgesel savaş ve çatışmalar, hem global ve mahallî adaletsizlikleri daha net bir halde gözler önüne sermiş, hem de kamu faydası unsurunun nasıl ihlal edilebildiğini göstermiştir. Emeğin, ömür hakkının, fikir ve tabir özgürlüğü başta olmak üzere temel hak ve özgürlüklerin hiçe sayıldığı, adalet arayışı ile gayretinin güçlü koşullar altında yürütüldüğü günümüzde, kelam konusu şartlar dayanışma ve birlikte hareket etmenin ehemmiyetini de ortaya koymaktadır.

Demokratik, çoğulcu, barışçıl ve adil kıymetleri savunan herkesin dayanışmayı büyütmesi, dayanışmanın verdiği güç ve coşkunun daha geniş kesitlere yayılması için büyük bir mana taşıyor. Bu kıymetlerin savunulmasında tarihi vazifesinin ve kurumsal kimliğinin şuuru ile hareket eden Mülkiyeliler, yan yana gelmeyi, dayanışmayı ve jenerasyonlar ortası bağlantısı sürdürmeye devam ediyor.

4 Aralık Pazar günü, fakültemizin kuruluşunun 163. yılını, yenilenen Ayhan Açıkalın Toplumsal Tesisimizde, sevinçle ve coşkuyla kutlayacağız. Tadilat nedeniyle 23 Ekim’den bu yana hizmet veremeyen tesisimizin açılışını da, fakültemizin 163. ve Mülkiyeliler Birliği’nin 76. kuruluş yıldönümünde gerçekleştirmiş olacağız.

Mektebimizin 163. yıl ve Birliğimizin 76. yıl sevincine ortak olmak için mezunlarımızı, öğretim üyelerimizi, idari işçimizi ve öğrencilerimizi Mülkiye 163. Yıl Resepsiyonu’na bekliyoruz.”

İzmir’de de kutlanacak

Ankara’da, yeniden Mülkiye’nin 163., Mülkiyeliler Birliği’nin de 76. kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında 10 Aralık 2022 Cumartesi günü, Türkiye Barolar Birliği’ne Litai Konuk Evi’nde “geleneksel Mülkiye Balosu” yapılacak.

Mülkiye’nin 163. Kuruluş yıldönümü, Mülkiyeliler Birliği İzmir Şubesi’nin bu akşam düzenlediği baloyla da kutlanacak. Alsancak’taki tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’ndeki balo 19.00’da başlayacak, Pop Orkestrası’nın müziğiyle devam edecek.


Mülkiyeliler Birliği İstanbul Şubesi ve İstanbul Mülkiyeliler Vakfı’nın davet kartı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir