Sırp Çetesinin Villasındaki İşkencenin Görüntüleri Ortaya Çıktı

Sırp organize cürüm örgütü başkanı Juvan Vukotiç’i silahlı atak sonucu öldürülmesine ait İstanbul’da yakalanan hata örgütü Kavackı üyelerinin dijital gereçlerinde Sarıyer’deki villanın kazılmasına neden olan azaba ait fotoğraflar ve uzun namlulu çok sayıda silah görselleri ortaya çıktı. Kavackı örgütünün ikinci bireyi olduğu ileri sürülen Radoje Zivkovic’in dijital datalarında İstanbul’da kaçırılarak azapla öldürüldüğü sav edilen Risto Mijanoviç’in elleri ayakları bağlı çıplak halde fotoğrafları bulunmuştu.

Türkiye’de 2018 yılında yakalanan ve teslim edildiği Sırbistan’da özgür kalmasının akabinde yasadışı yollarla tekrar Türkiye gelen Skaljarskı isimli organize hata örgütü başkanlarından Jovan Vukotiç, birliktelik yaşadığı Masa Mısıc ve oğullarıyla birlikte bulunduğu arabada silahlı hücuma uğramıştı.

Şişli’de 8 Eylül 2022’de saat 19.55 sıralarında motosikletli iki kişinin gerçekleştirdiği atakta Vukotiç hayatını kaybetmişti.

Suikastin akabinde İstanbul Emniyeti Organize Cürümlerle Çaba Şube Müdürlüğü ve İstihbarat Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalarda saldırıyı Kavackı isimli hata örgütü yöneticisi Radoje Zivkovic’in Türkiye’deki temasları aracılığıyla gerçekleştirdiği belirlenmişti. 16 Eylül 2022 günü gerçekleştirilen operasyonla cinayet zanlıları Radoje Zivkovic ve Zdravko Perunovic ile kendilerine yardım ettikleri belirlenen şüpheliler yakalanmıştı.

Jovan Vukotiç’in öldürülmesine ait Kavackı örgütünün ikinci şahsı ve Mario lakaplı Radoje Zivkovic, 22 Eylül 2022’de tutuklandı. Zivkovic’in ortasında bulunduğu 12’si tutuklu, 16 kuşkulu hakkında “Silahlı kabahat örgütü kurma, örgüte üye olmak, örgüte üye olmamakla birlikte taammüden öldürmeye yardım etmek, resmi dokümanda sahtecilik ve tasarlayarak adam öldürmek” cürümlerinden 2 yıldan ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası ortasında değişen mahpus cezası istemiyle dava açıldı.

İddianamede, Jovan Vukotiç suikastinin organizatörü olduğu tez edilen Radoje Zivkoviç’in, Skaljari’nin yüksek dereceli üyelerinden Risto Mijanoviç’in 9 Kasım 2020’de İstanbul’da kaçırılıp azapla öldürülmesi olayının da organizatörü olduğu belirtildi. Savcılık, Mijanoviç’in öldürülmesine ait olayı Kavackı hata örgütünün ikinci aksiyonu olarak başka bir soruşturma halinde yürütüyor.

Söz konusu soruşturmada Zivkoviç’in telefon ve flash belleğine ilişkin bilgilerden Kavackı cürüm örgütünün kullandığı Sky Ecc sohbet programında 3 Kasım 2020 tarihli konuşmada Risto Mijanoviç’in fotoğrafının sorulduğu, Mijanoviç’e ilişkin iki fotoğrafın Dragan Knezevic tarafından gönderildiği kaydedildi. 15 Kasım 2020 tarihinde de tıpkı program üzerinden Mijanoviç’e ilişkin geçersiz pasaport fotoğrafının gönderildiği ve daha sonra Mijanoviç’in kaçırıldığı belirtildi.

Sırp yetkililer tarafından Türkiye’ye yollanan bilgi notunda Mijanoviç’in 9 Kasım 2020 günü Uskumruköy’de Brio restoranda tuzağa düşürülerek kaçırıldığı, azap edildikten sonra 10 Kasım 2020 günü öldürüldüğü, cesedinin bir Fiat Doblo ile taşındığı ve restoran yakınında Bojaniç’e ilişkin villanın gerisine gömüldüğü belirtildi. Mijanoviç’in azap gördüğüne dair fotoğraflar da gönderildi. Tıpkı fotoğraflar yakalanarak tutuklanan Radoje Zivkovic’in flaş belleğinde görüldü.

Bunun üzerine polis, Risto Mijanoviç’in azap yapıldıktan sonra gömüldüğü tez edilen Zeljko Bojanic’e ilişkin Sarıyer’deki Ormanada villaları 167 numaraya operasyon düzenledi. Kelam konusu villada hafriyat yapıldı. Lakin Mijanoviç’in cesedi bulunamadı.

Polis, Sırp yetkililerin bilgi paylaşımına ve Radoje Zivkoviç’te ele geçirilen flash bellek ile operasyonda çekilen fotoğraflarla yaptığı karşılaştırmada Risto Mijanoviç’in bir sandalye üzerinde el ve ayaklarının bağlı ve çıplak olduğu fotoğrafların kelam konusu villada çektirildiğini tespit etti. Öte yandan Mijanoviç’in fotoğraflarının polisin eline geçtiğini evvelden öğrendiği ileri sürülen Bojanic’in villanın bodrum ve bahçe katında cinayeti kamufle atmak hedefiyle kapsamlı tadilat yaptığı, cesedin diğer bir yere taşındığı da tez edildi.

Ayrıca Sırbistan ve Karadağ yetkilileri tarafından yapılan bilgi paylaşımında örgütün silah, otomatik tüfekler, optik görüntülü tüfekler ve patlayıcı unsurlar ile gerçekleştirilen hareketleri olduğu, her hareket planına nazaran uygun oldukları düşündükleri ateşli silahları edinmekte zorluk yaşamadıkları ve her an gerçekleşebilecek hareketlere ait silahları olduğu bildirildi.

Polis, örgüt üyelerinini dijital bilgilerinde dürbünlü silahlar ve çok sayıda tabanca fotoğraflarının bulunduğu da görüldü. İki örgüt ortasındaki çatışma periyodunda de Kavackı üyelerince pek çok Skaljari üyesinin sorguya çekilip daha sonra azapla öldürüp yok edildiği de ileri sürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir