TMSF: Akın İpek’in tüm iddiaları İngiliz Yüksek Mahkemesi tarafından reddedildi

TMSF’den yapılan açıklamada, Fon’un mahkeme tarafından kayyım olarak görevlendirildiği Koza Altın’ın İngiltere’de devam eden davasında Yüksek Mahkeme’nin Akın İpek’in tüm argümanlarını reddettiği belirtildi.

Koza Altın’ın eski işvereni FETÖ firarisi Akın İpek’in Türk mahkemelerinin görevlendirdiği kayyımların İngiltere’de yetkilerinin olmadığı tarafındaki argümanının mahkeme tarafından reddedildiği tabir edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

Açıklamada, böylece son bir yılda New York ve Paris’ten sonra Londra’da da kritik bir davanın kazanılmış olduğu aktarıldı.

“MATBAA SAHİBİYKEN ÖRGÜT MENSUPLARININ TAKVİYESİYLE ALTIN MADENİ SAHİBİ OLDU”

Açıklamada, FETÖ firarisi olarak hala İngiltere’de bulunan Akın İpek’in, Türkiye’de yaşadığı devirde düğün davetiyeciliği yapan bir matbaa sahibiyken örgüt mensuplarının takviyesiyle altın madeni sahibi olduğu anımsatılarak, şu tabirlere yer verildi:

“Kanaltürk televizyonu ve radyosunu satın aldıktan kısa bir mühlet sonra Bugün TV ile Bugün ve Millet gazetelerini kurdu. Kanun Kararında Kararname ile kapatılana dek örgüt propagandası yapan İpek Medya Grubu’nu finanse etti. Ayrıyeten, çeşitli vakıf, üniversite ve gibisi eğitim kurumunun kuruluşu ve finansmanı FETÖ ismine İpek ailesinin üyeleri tarafından yürütüldü. Öte yandan, Bank Asya’yı kurtarmak için örgüt üyeleri para yatırmaya zorlanırken 2014’teki mahallî seçimlerin akabinde İpek’in parasını çekerek yurt dışına aktardığı ortaya çıktı. Sermaye Piyasası Şurası kontrollerinde, İpek’in halka açık olan ve altın madeni haricinde daima ziyan beyan eden şirketlerinde adapsız süreçleri tespit edildi.

Matbaasının halka arzını gerçekleştirdikten sonra kendisine Porsche siparişi veren, küçük yatırımcılardan gelen parayla Hummer cip, yat ve jetler satın alan, hatta VIP müdafaa harcamalarını dahi kendisi karşılamayan İpek hakkında dava açıldı. Lakin, gerek aile üyeleri gerekse şirket yöneticileri haklarında açılan çok sayıda davadan ceza alırken, İpek’in firari olması nedeniyle belgesi ayrılmış olup mahkeme süreci devam etmektedir. Koza İpek Holding şirketleri hakkında 15 Temmuz darbe teşebbüsünden yaklaşık bir yıl evvel başlatılan birinci soruşturma kapsamında, mahkeme kararıyla şirketlere kayyım atanmıştı. Darbe teşebbüsü sonrasındaysa mahkemeler tarafından, FETÖ şirketlerinde kayyım olarak görevlendirilen TMSF, hala İpek’in 15 şirketinin idaresini sürdürmektedir.”

FETÖ MEMLEKETLER ARASI MAHKEMEDE VAKİT GAZETESİ DAVASINI DA KAYBETMİŞTİ

TMSF’nin dünyanın farklı ülkelerinde açılan davalara karşı memleketler arası hukuk uğraşını sürdürmeye devam ettiği belirtilen açıklamada, geçen yıl, Memleketler arası Yatırım Uyuşmazlıklarının Tahlil Merkezi (ICSID) nezdindeki 126 milyon avroluk davada, Cascade Investments NV (Cascade) şirketinin tahkim müracaatının Türkiye’nin lehine sonuçlandığı hatırlatıldı.

Açıklamada, FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında kapatılan Vakit Gazetesi başta olmak üzere, matbaalarının ve gayrimenkullerinin sahibi Cihan Medya Dağıtım AŞ paylarının yüzde 99,94’lük kısmının sahibi olduğunu argüman eden Cascade isimli şirketin suçlamaları mesnetsiz bulunarak yetkisizlik kararı verildiği anımsatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir