Türkiye Barolar Birliği’nden ‘Seçmenler İçin Hukuk Rehberi’

Türkiye Barolar Birliği, seçmenlere hukuksal manada yardımcı olmak üzere Seçmenler İçin Hukuk Rehberi yayımlandı.

Kurumun internet sitesinde yayımlanan rehberde, seçmenin tarifi, kimlerin oy kullanabileceği, nerelerde oy kullanılabileceği, seçim şuralarının oluşumu, seçim ve sandık etrafının tariflerine yer verildi.

Sandık şuralarının oluşumu ve müşahitlerin seçimi ile misyonlarına ait bilgilerin de yer aldığı rehberde, seçim günü misyonlu kolluk kuvvetleri dışında kimsenin silahla oy kullanılan binalara giremeyeceği, oy kullanılan yerlerde propagandanın da yasak olduğu anımsatıldı.

SEÇİM TAKVİMİ DE YER ALDI

Oy kullanma sürecinde, seçmenlerin yanında Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını içeren bir kimlik kartının bulunması gerekliliği hatırlatılan rehberde, oy zarfı, oy pusulası ile “Evet” yahut “Tercih” yazılı mühürlerini alan seçmenin, oy verme kabininde oyunu kullanması gerektiği bildirildi. Rehberde, seçmenlerin seçimini yaptıktan sonra oy pusulasını zarfa koyması ve sandığa atması, akabinde da seçmen listesinde isminin bulunduğu yerin karşısına imza atması gerekliliği anlatıldı.

“Gizli oy” prensibi hatırlatılan rehberde, oy verme kabinine fotoğraf makinası yahut imaj kaydedici aygıtla girilemeyeceğine, kabine, oy kullanacak seçmen dışında da kimsenin giremeyeceğine vurgu yapıldı. Okuma yazma bilmeyen ve engelli seçmenlere yönelik bilgilere de yer verilen rehberde, sandıkların açılması, oy sayımı, oyların hangi hallerde geçerli olacağı da hazırlanan görsellerle seçmenlere örnekleriyle gösterildi.

TBB’nin Seçmenler İçin Hukuk Rehberi’nde, seçim konseylerinin kesin olmayan kararlarına kimlerin, nereye ve nasıl itirazda bulunacağı da yer alırken, seçim sürecinde uyulması gerekenlere uymayanlar hakkında verilecek isimli cezalara ait de bilgi verildi.

Rehberde ayrıyeten, YSK tarafından daha evvel ilan edilen seçim takvimindeki değerli tarihler yer aldı.

Rehbere buradan ulaşabilirsiniz. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir