Türkiye diri fay hattı haritası güncellendi! Hangi il ve ilçeler riskli? Fay hatları hangi illerden geçiyor? Evim faya yakın mı?

Yenilenmiş canlı fay çizgisi haritası MTA tarafından paylaşıldı. Canlı fay sınırları ve riskli bölgelere ait araştırmalar Türkiye’de 6 Şubat tarihinde yaşanan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki üst üste sarsıntıların akabinde sarsıntı tasası ile ağırlaştı. Zelzele bölgesinde ve Anadolu’da sarsıntılar sürüyor. Türkiye’de 45 vilayette 5,5 ve üzeri zelzele üretebilecek 485 canlı fay bulunuyor. İşte 2023 Türkiye’de sarsıntı riski olan vilayetler ve ilçeler…

Deprem jenerasyonunda yer alan Türkiye’de bilhassa sarsıntı bölgesinde ve Anadolu genelinde sarsıntılar yaşanmaya devam ediyor. Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki sarsıntılar Doğu Anadolu Fay Çizgisinde gerçekleşti. Ülkemizde Kuzey, Doğu ve Batı Anadolu olmak üzere üç büyük fay sınırı bulunmaktadır. MTA yenilenmiş Türkiye canlı fay çizgisi haritasınındaki bilgilere nazaran ise Türkiye’de 45 vilayette bulunan 485 canlı fay 5,5 ve üzerinde sarsıntı üretebilir. “Türkiye fay çizgileri nereden, hangi vilayetlerden geçiyor?” sorusunun karşılığı ile MTA yenilenmiş Türkiye zelzele risk haritası fay çizgisi sorgulama ekranını haberimizde derledik. İşte ayrıntılar…

Doğu anadolu fay sınırı nerede, hangi vilayetlerden geçiyor?

Türkiye, Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu ve Batı Anadolu fay çizgileri neslinde bulunuyor. Doğu Anadolu Fayı, Meyyit Deniz Çatlağı’nın kuzey ucundaki Maraş Üçlü Bitişmesi ile başlıyor ve Kuzey Anadolu Fayı ile birleştiği Karlıova Üçlü Bitişmesi’nde kuzeydoğu istikametinde son buluyor.

Doğu Anadolu Fay Sınırı, Hatay, Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Elazığ, Bingöl, Muş’a kadar devam eder ve sonrasında Erzincan’dan itibaren Kuzey Anadolu Fay Sınırı ile birleşir.

Kuzey Anadolu fay sınırı üzerinde bulunan iller

AFAD tarafından edinilen bilgiye nazaran, Kuzey Anadolu Fay Çizgisi ile Ege Bölgesi Graben Sistemi üzerinde 6’şar, Doğu Anadolu Fay Çizgisi’nde 4 ve öbür faylar üzerinde 8 olmak üzere 24 ilin direkt kent merkezinden etkin fay geçiyor. Ayrıyeten 80’den fazla ilçe de direkt faal fay sınırları üzerinde bulunuyor.

Türkiye’nin kuzey kesitinde doğu-batı doğrultusunda uzanan fay sınırı Saros Körfezi’nden başlar, Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki Aras Vadisi’ne kadar uzanır. Bu jenerasyon Gelibolu, Marmara Denizi’nin derin kısımları, İzmit Körfezi, Adapazarı, Düzce-Bolu, Gerede, Merzifon, Suluova, Erbaa-Niksar, Kelkit vadisi ile Erzincan, Erzurum, Varto ve Van üzerinden geçen bir çizgi biçiminde uzanır. Ayrıyeten Çanakkale, Edremit, Bursa ve İznik bu nesil içerisinde kalır.

Batı Anadolu fay çizgisi üzerinde yer alan iller

Ege Bölgesi’ndeki Bakırçay, Gediz, Küçük ve Büyük Menderes çöküntü ovaları boyunca uzanan birtakım canlı fay sınırları bulunmaktadır. Bu fay sınırlarına ahenk gösteren zelzele jenerasyonu; Ayvalık, Dikili, İzmir, Aydın, Denizli, Isparta ve Akşehir’in içine alır. Ayrıyeten Burdur, Acıgöl havzalarının kenarlarında ve Sultan Dağları’nın kuzey eteklerinde de faylar uzamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir