TÜRSAB’dan yasal düzenleme isyanı: Halen 1972 düzenlemeleriyle hizmet veriyoruz

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Lideri Firuz Bağlıkaya, 16. Milletlerarası İzmir Turizm ve Ticaret Fuarı’nda yaptığı açıklamada, fuara geçmiş yılların oldukça üzerinde iştirak olduğunu söz ederek, Ege ve Akdeniz Bölgesi’nin “turizm borsası” olması noktasında fuarın değerli bir misyonu yerine getirdiğini söyledi.

Kış mevsiminde otel doluluklarının yeterli olduğunu belirten Bağlıkaya, kuzeyde süren savaş ve Avrupa’da yaşanan güç krizinin Türkiye’ye yönelik talebi artırdığını, bu talebin kış aylarında da sürdüğünü belirtti.

SAHTE ACENTELERE KARŞI UYARI

TÜRSAB olarak turizm emelli yapılan tüm kiralamaların seyahat acentelerimiz üzerinden yapılmasını istediklerini belirten Bağlıkaya, “Bakanlığımızdan bu tarafta bir aksiyon bekliyoruz. Aksi takdirde hem vergilendirme noktasında önemli bir kayıp hem de güvenlik noktasında önemli bir açık oluşuyor. Bir konutun kimin tarafından kiralandığı, içinde kimlerin kaldığının bilinmesi lazım. Bu kiralamanın faturalandırılması lazım” dedi.

‘EN BÜYÜK TALEBİMİZ DERLİ TOPLU BİR SEYAHAT YASASI’

Orta ve küçük ölçekli acentelerin yaşadığı sorunların kolay yasa değişiklikleri ile ortadan kaldırılabileceğini tabir eden Bağlıkaya, yeni devirde en değerli gayelerinin bu yasal düzenlemelerin bir an evvel yapılması olacağını söyledi.

Bağlıkaya, “Halen 1972’de yapılan yasal düzenlemelere nazaran hizmet veriyoruz. Dünya, 1972’den bugüne farklı yerlere geldi. Turizmde çok şey değişti. Diğer kuruluşların, bize ilişkin olan vazifeleri yasal boşluklardan faydalanarak yapar hale geldiklerini görüyoruz. Derli toplu bir seyahat acenteleri ve seyahat yasası en büyük talebimiz. En kısa müddette bu düzenlemelerin yapılmasını sağlayıp yolumuza daha inançlı ve verimli bir formda devam edeceğiz” diye konuştu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir