UNRWA: Filistinli mülteciler arasındaki yoksulluk yüzde 90’lara ulaştı

Ürdün devlet televizyonunun haberine nazaran, UNRWA Genel Komiseri Philippe Lazzarini, başşehir Amman’da düzenlenen UNRWA Müşavere Kurulu toplantısı kapsamında bir basın açıklaması yaptı.

UNRWA’nın Filistinli mültecilere hizmet vermeye devam etmesi için bu yılın sonuna kadar 50 ila 80 milyon dolara gereksinimi olduğunu belirten Lazzarini, finansman eksikliğinin sürmesi halinde Ajansın hizmet vermeye devam edemeyeceğini söyledi.

Lazzarini, ayrıyeten UNRWA’nın dijital dönüşüm ile tükenen sermayenin desteklenmesi için de 200 milyon dolara muhtaçlığı olduğunu tabir etti.

REKOR DÜZEYE ULAŞTI

“Suriye, Lübnan ve Gazze’deki Filistinli mülteciler ortasındaki yoksulluk oranı yaklaşık yüzde 90 üzere rekor düzeye ulaştı.” diyen Lazzarini, Lübnan’daki Filistinli mültecilerin durumunun çok berbat olduğunu, birçoklarının yoksulluk sonun altında hayat sürdüğünü vurguladı.

Lazzarini, Gazze’de ise çocukların yüzde 40’ının kahvaltı edemediğini aktardı.

ÜRDÜN DIŞİŞLERİ BAKANI UNRWA’NIN KIYMETİNİ VURGULADI

Amman’daki UNRWA Müracaat Kurulu toplantısının açılışında konuşan Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi de BM’nin görevlendirmesine nazaran mültecilere kıymetli hizmetler sunmaya devam etmesi gereken UNRWA’nın yerinin doldurulamayacağını, bu kurumdan vazgeçilemeyeceğini tabir etti.

Ürdün Dışişleri Bakanlığında yer alan açıklamaya nazaran Safedi, milletlerarası topluma “yük paylaşımı unsuru çerçevesinde UNRWA’nın fon kaynaklarının çeşitlendirilmesi” ve bağışçıların çok yıllık taahhütlerde bulunarak bu taahhütleri yerine getirmeleri davetinde bulundu.

UNRWA İstişare Kurulu toplantısı, ajansı ilgilendiren sorunların tartışılması ve genel sekreterliğe yardım ve tekliflerin iletilmesi kapsamında yılda iki sefer düzenleniyor.

Suriye, Lübnan, Ürdün, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki 5,5 milyondan fazla Filistinli mülteciye başta eğitim ve sıhhat olmak üzere temel hizmetler sağlayan UNRWA, son yıllarda bağışçı ülkelerin takviyelerini azaltması nedeniyle projelerine kaynak bulmakta zorlanıyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir