Urfa sağanak sonrası sele teslim oldu: 4 kişi hayatını kaybetti

Fatma Keber

URFA – Urfa’ ve birtakım ilçelerde tesirli olan sağanak yağış sonucu kimi meskenleri su bastı, yollar göle döndü. Vali Salih Ayhan, dört kişinin vefat ettiğini açıkladı. Kayıp iki itfaiye eri aranıyor.

Dün gece başlayan yağış nedeniyle birtakım mesken, hastane ve iş yerlerini su bastı, araçlar sel sularına kapılarak sürüklendi. Sağanak yağış kentin kimi bölgelerinde su taşkınları meydana getirdi. Merkez ilçelerde ise yağış nedeniyle Balıklı Göl ve Abide Köprülü Kavşağı üzere noktalarda yağışlar ırmağa dönüştü. Vilayet genelinde yağışların bugünde tesirini süreceği belirtildi.

Şanlıurfa Valiliği vilayet genelinde bugün itibariyle okulların bir gün tatil edildiğini açıkladı. Ayrıyeten Akçakale ve Harran ilçelerinde de yağış nedeniyle selin oluştuğu öğrenildi. AFAD yağışların perşembe gününe kadar süreceğini açıklayarak vatandaşların dikkatli olması gerektiğini bildirdi. Sağanak yağış nedeniyle Eyyübiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ağır bakım servisi su baskınına uğradı. Kenti tesiri altına alan yağış hayatı adeta durma noktasına getirdi. Sağanak yağış nedeniyle birçok konut işyeri sular altında kalırken, araçlar sürüklendi.

‘BODRUM VE TABAN KATTA KALANLARIN KONUTLARINI BOŞALTMASI ÖNCELİK’

Şanlıurfa Valiliği taşkınların akabinde yaptığı açıklamada taban dere yataklarına yakın yaşayan vatandaşların taban katlardan çıkmaları ikazında bulundu: “Yaşanabilecek tüm aksiliklere karşı halkımızın dikkatli ve önlemli olması için gereken tüm ikazlar resmî kanallarımız aracılığıyla yapılmaktadır. Dere ve kanal taşmaları meydana gelebileceğinden, dere ve kanal yatağı yakınında bodrum ve yer katta ikamet eden vatandaşlarımızın meskenlerini boşaltması güvenlik önlemi olarak önceliklidir. Tüm hemşehrilerimizin gelen ihtarları dikkate almaları ve harfiyen uymaları, kendi güvenlikleri açısından ehemmiyet arz etmektedir.”

‘SU ALTINDA İNSANLARIMIZ VAR, ULAŞMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Şanlıurfa Belediye Lideri Zeynep Abidin Beyazgül de “Su altında insanlarımız var onlara ulaşmaya çalışıyoruz. Yetişmekte zorluk çekiyoruz” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir