Uzmanından “IMEI harcına gelen fiyat artışı klonlamayı artırabilir” uyarısı

Eskişehir’de cep telefonu satış bayii işleten Korkmaz Sönmez, IMEI kayıt harcının 2023 yılında 2 bin 732 TL’den 6 bin 91 TL’ye yükselmesinin, yasadışı olan IMEI klonlamayı artırabileceğini söyledi.

Yurt dışından seyahat yoluyla getirilen cep telefonlarından alınan kullanım müsaadesi (IMEI kayıt) harcı, 2022 yılının sonuna kadar 2 bin 732.40 TL olarak uygulanıyor. Resmî Gazete’de yayımlanan yine değerleme oranıyla birlikte 2023 yılındaki IMEI kayıt fiyatı 6 bin 91.33 TL olarak belirlendi.

Sönmez konuşmasına şunları ekledi:

“Öncelikle bu IMEI kaydı, Avrupa ülkelerinde kelam konusu değil. Küresel üretilen ve satılan eser dünyanın her yerinde kullanılabiliyor. IMEI kayıtlarına getirilen fiyatlandırmadan sonra, yasadışı olan IMEI klonlama süreci baş göstermeye başladı. Rastgele seçilen bir IMEI numarası ile etkin bir telefonun numarası çalınmış oluyor. Böylece herkesin kullandığı cep telefonu riskli olmaya başladı, her an çalınabilir duruma geldi. Bu kayıt sürecinin şöyle handikapı var, kaydettirdiğini aygıtı tek sınır ile kullanabiliyorsunuz. IMEI klonlama muhakkak markalara yapılamıyor. Lakin klonlama süreci gerçekleşen marka sayısı da epeyce fazla. Klonlama süreci artabilir.  Bir ay evvel yapılan uygulama ile yaklaşık 7 yıl kullanılmayan aygıtların IMEI numaraları iptal ediliyordu, artık 1 yıla düşürüldü. Bu klonlamanın önüne geçmek için hoş bir uygulama lakin çalınan numaralara bir şey yapılamıyor maalesef. Gençlerin işlerine yarayacak bir aygıtı yarı fiyatına mal etmeye çalışacaklalar” dedi. (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir