ABD’den Pasifik’te savaş hazırlığı: Her tülü olasılığa hazırız

Oramiral Aquilino, Hint-Pasifik Bölgesi Güvenlik İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Başmuavini Jadidiah Royal ve ABD’nin Kore Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Paul LaCamera ile Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesinde, Pasifik bölgesindeki güvenlik sınamaları üzerine bir oturumda konuştu.

ABD’li Kumandan, Çin ile çatışmayı körüklemeden Pekin’i caydırmak üzere çalışmak gerektiğini tabir ederek bölgede mümkün bir çatışmaya karşı her gün “daha büyük bir aciliyet hissiyle” hareket etmenin ehemmiyetini vurguladı.

Pasifik’te savaşın kapıda olmadığını ve kaçınılmaz da olmadığını söyleyen Aquilino, “Ancak bu on yıl riskin arttığı bir devirdir. Geçmişteki başarılarımıza yaslanıp barışçıl bir geleceği teminat altına alamayız.” dedi.

Aquilino, bölgede ortaya çıkan güvenlik problemlerinin son 80 yılda kurallara dayalı milletlerarası tertibin sağladığı “barış ve refahı tehdit ettiğini” savundu.

Çin’in hipersonik silah kabiliyetine karşı ne tıp önlemler aldıklarına ait soruları kapalı oturumda yanıtlamak istediğini belirten Aquilino, Çin’in ileri teknoloji kabiliyetlerini geliştirme ve üretme suratının “kaygı verici” olduğunu lisana getirdi.

– Tayvan sorusuna “Her türlü olasılığa hazırız” yanıtı

Çin’in 2027’de Tayvan’ı ilhak edip edemeyeceğine yönelik bir soruya cevap veren Aquilino, 2027’nin, Çin Devlet Lideri Şi Cinping tarafından ima edildiğini söyledi.

Amiral, “Benim için takvimin ne olduğunun kıymeti yok. Bakan bana bugün bu misyonu vermiş, ben savaşı önlemekle ve olur da bunda başarısız olursak savaşıp kazanmakla yükümlüyüm.” dedi.

Pekin’in Tayvan’a yönelik mümkün bir askeri harekatına karşı INDO-PACOM’un masaya ne koyabileceği sorusuna ise Aquilino, “ABD ordusu her türlü olasılığa hazır.” karşılığını verdi.

Müsteşar Yardımcısı Başmuavini Royal ise Tayvan’a, Çin’in teşkil ettiği tehdidi tespit etmesi için her türlü takviyesi verdiklerini söyledi.

Royal, bu bağlamda istihbarat, müşahede, keşif komuta ve denetim kabiliyetlerinin kritik rol oynadığını, ABD’nin bu kabiliyetleri sağlama tarafında çalışma yaptığını bildirdi.

ABD’li bürokrat, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Pekin ziyaretine yönelik sorulara net karşılık vermedi.

Avrupa’nın bilhassa de NATO stratejik konsepti kapsamında Hint-Pasifik bölgesine yönelik ABD ile ortak anlayışa sahip olduğunu ve Fransa’nın son vakitlerde Pasifik bölgesine savaş gemisi gönderdiğini söz eden Royal, Macron’un Pekin ziyaretini yorumlamamaya çalıştı.

Bunun üzerine temsilcilerden birinin “Makron’un yaptığı şey bencil ve bireyci üzere görünüyor ve bu, şu evrede olup bitenlerin faydasına değil. Siz onu mu savunuyorsunuz?” sorusunu yöneltmesi üzerine Royal, Fransa başkanını savunmaya çalışmadığını, yalnızca Avrupa ve NATO’nun Çin konusunda ABD ile birebir bakış açısına sahip olduğunu ve Fransa’nın da bu yapıların bir kesimi olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir