ABD’yi dolandıran Türk! ABD ordusuna, devlet kurumlarına sahte ürün sattı, 100 milyon dolar gelir etti

Geçtiğimiz günlerde görülen davada sunulan dokümanlara ve mahkemede verilen tabirlere nazaran, Aksoy 2013 ile 2022 yılları ortasında Çin’den getirdiği binlerce aygıta korsan Cisco yazılımları yükledi.

Korsan eserlerin gerçek görünmesi için üzerlerine Cisco etiketleri yerleştiren ve eserleri logolu-orjinal görünen kutularda paketleyen Aksoy, Cisco’nun kullanım kılavuzuna kadar kopyaladı.

ABD ORDUSUNA, DEVLET KURUMLARINA VE OKULLARA SATTI

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya nazaran 39 yaşındaki Aksoy, New Jersey ve Florida’da kurulmuş en az 19 şirketin sahibi. 

Sahte eserlerini sergilemek için 15 Amazon ve 10 e-Bay vitrini açan Aksoy, korsan eserlerini ABD ordusuna, devlet kurumlarına, hastanelere ve okullara sattı. 

Pro Network Entities isimli şirket tarafından satılan hileli ve uydurma ürünlerperformans, fonksiyonellik ve güvenlik sorunu yaşamakla kalmadı, entegre edildikleri sistemlere de ziyan vererek on binlerce dolarlık ziyana neden oldu. 

CİSCO FARK EDİP 7 KERE UYARMIŞ

Ağ güvenlik sistemleri üzerine çalışan, çok uluslu bir teknoloji şirketi olan Cisco, durumun farkına vardığında 2014 ve 2019 yılları ortasında Aksoy’a taklit eser kaçakçılığını bırakmasını isteyen tam yedi mektup gönderdi. 

Ancak ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran Aksoy bu ikazlara da düzmece dokümanlarla cevap verdi.

DEPOSUNA BASKIN DÜZENLENDİ 7 MİLYON DOLARLIK ESERE EL KONDU

ABD’li yetkililer 2021 yılının Temmuz ayında Aksoy’un deposuna baskın düzenledi. Yapılan aramada perakende kıymeti 7 milyon doları aşan 1.156 geçersiz Cisco aygıtı bulundu. 

Cihazlara el konurken, Aksoy da geçtiğimiz Haziran ayında geçersiz mal ticareti yapmak için komplo kurmak suçlaması ile tutuklandı.

SUÇLAMALARI KABUL ETTİ, MAHPUS CEZASI İLE KARŞI KARŞIYA

Çıkarıldığı mahkemede kendine yöneltilen suçlamaları kabul eden adam bu süreç içerisinde 100 milyon dolar gelir elde ettiğini itiraf etti ve ceza indirimi almak için mahkeme ile muahede yoluna gitti.

48 ila 78 ay mahpus cezasıyla karşı karşıya kalan Aksoy’un 6 Kasım’da mahkum edilmesi planlanıyor. Yapılan mutabakata nazaran Aksoy, 15 milyon dolarlık cezanın yanı sıra müşterilerine de tazminat ödeyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir