TFF’nin ‘yeni yabancı kuralı’ detayları ortaya çıktı

Türkiye Futbol Federasyonu’nun yeni dönemde uygulayacağı ‘yabancı kuralı’ Cuma günü açıklanacak. Uzun müddettir Kulüpler Birliği Vakfı, kulüp yöneticileri ve teknik yöneticilerle yapılan görüşmeler sonunda mütabakata varıldı.

3. LİG BÖLGESEL HALE GELECEK

Sözleşmenin en değerli unsurlarından biri alandaki yabancı hududunun kalkması. 8+3 kuralının yerine 11 yabancı serbestisi getirilecek. Futbol kulüpleri yaptıkları genç yabancı transferlerinden 1 yahut 2’sini B grupta oynatabilecek. B gruplar 3. Lig’e dahil edilecek ve 3. Lig bölgesel hale getirilecek. Burada uğraş edecek Muhteşem Lig B ekipleri, 1.Lig’e kadar yükselebilecek lakin Harika Lig’e çıkma hakları olmayacak. Bu ekiplerde yerli ve yabancı 23 yaş üstü oyuncuların oynamasına müsaade verilmeyecek.

BÜYÜKEKŞİ AÇIKLAMIŞTI

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Lideri Mehmet Büyükekşi, TFF 1.Lig şampiyonu Samsunspor’a kupasını vermek üzere Samsun’a gitti. Burada basın mensuplarının sorularını cevaplayan Büyükekşi, merakla beklenen yabancı futbolcu sonu hakkında beklenen açıklamayı yaptı.

TFF’DEN YABANCI KURALI AÇIKLAMASI

Süper Lig’de 2023-2024 döneminde uygulanacak yabancı oyuncu kuralı hakkında konuşan Mehmet Büyükekşi, “Süper Lig’de seneye yabancı kuralı nasıl işlenecek onunla ilgili onları çalışıyoruz. Önümüzdeki hafta inşallah açıklayacağız. Kulüplerimizle de toplantılar yapıyoruz. İdare konseyinde karar alıp kamuoyuna açıklayacağız” dedi.

YENİ KURALIN DETAYLARI

Yeni kuralın, eskisinden en değerli farkı alanda 11 yabancıya müsaade verilmesi olacak. Daha evvel Fenerbahçe, mevcut yabancı kuralının 1 dönem daha devam etmesini isterken, Galatasaray özgür kalmasından yana hal koymuştu. Kulüplerin yüzde 70’inin yabancıda hürlüğü savunması üzerine TFF, teknik yöneticilerin de görüşlerini alarak bir orta formülle sorunu çözmeye çalıştı.

FAZLA YABANCIYA ALTYAPI PAYI

Türkiye Futbol Federasyonu son biçimini vereceği yeni yabancı kuralıyla ilgili evvel kulüplere bilgilendirme yapacak. Cuma günü kulüp idareleri TFF’de bilgilendirme toplantısına alınacak. Akabinde yeni kurallar kamuoyuna açıklanacak. Büyük oranda şekillenen ‘Yeni Yabancı Kuralı’nda önümüzdeki dönem 14 mukaveleye müsaade verilecek. 23 yaş altı nitelikli yabancılar için 14 kontratın üzerinde de esneklik gösterilecek. Lakin 14’ü aşan mukaveleler için TFF’de oluşturulacak bir fona alt yapılar için bir hisse aktarılması zaruriliği getirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir