Adem Asil tarih yazdı

Mısır asıllı Türk vatandaşı Adem Asil, 2022 Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası’nda halka aletinde altın madalyayı boynuna takarak tarih yazdı.

2019 Dünya Şampiyonası’nda birebir alette altın madalya alarak tarihi bir birincisi başaran İbrahim Çolak’ın akabinde 3 yıl sonra Adem Asil de 2022 Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası’nda tepeye çıkarken İzmir, ikili dünya şampiyonu çıkardı.

Mısır’da 1999 yılında doğup cimnastiğe başlayan Adem Asil, 2017’de 18 yaşındayken İzmir’e yerleşti. Ege Üniversitesi’nde okumaya başlayan genç atlet, İbrahim Çolak’ı da yetiştiren İzmirli Ulusal Ekip Antrenörü Yılmaz Göktekin’le çalışmaya başladı.

Türk vatandaşlığına geçerek Abdelrahman Elgamal olan ismini Adem Asil olarak değiştiren sportmen, kısa müddette milletlerarası tertiplerde parladı. Avrupa Şampiyonası’nda 2020’de kadro halinde gümüş, bu yıl 2022 Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalya kazanan Adem, kişiselde 2021’de barfikste, bu sene de genel tasnifte bronz, halkada ise gümüş madalyayı boynuna taktı. Bu yıl tekrar Akdeniz Oyunları’nda 3 altın, 2 gümüş, 1 bronz madalyayla tarihe geçen genç atlet, 51’inci Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası’nda ise dünyanın tepesine çıktı. İbrahim Çolak’ın sakatlığının tesiriyle katılamadığı İngiltere’nin Liverpool kentindeki tertipte halka aletinde madalya umudumuz olan Adem, finalde 14.933 puanla birinci olarak altın madalya kazandı.

OLİMPİYAT ALTININI KIL HİSSESİ KAÇIRDI

İbrahim Çolak’ın akabinde Türkiye’ye cimnastikteki ikinci dünya şampiyonluğunu getiren Adem Asil, geçen yıl ay-yıldızlı grubumuzla katıldığı 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda ülkemizin birinci olimpiyat altınını kıl hissesi ıskaladı. Tokyo’da atlama beygiri finallerinde birinci hakkında 15.266 puan alarak 15 puan barajını geçen tek isim olup birinci sırayı elde eden Adem, ikinci hakkında atlarken ceza puanı alıp madalyayı ıskaladı. Bu yıl 2022 Avrupa Şampiyonası’nda halkada 15.033 puanla altın madalyayı 0.100 puan farkla kaçırıp ikinci olan Adem, şampiyonluk amacına Dünya Şampiyonası’nda ulaştı.

YILMAZ GÖKTEKİN’İN BÜYÜK GURURU

İzmirli Artistik Cimnastik Erkek Ulusal Ekibi Antrenörü Yılmaz Göktekin, ikili Dünya şampiyonu yetiştirmenin gururunu yaşadı. Cimnastikte son yıllara damga vuran Türkiye’nin birinci Dünya ve Avrupa şampiyonu cimnastikçisi İbrahim Çolak, birinci Dünya ikincisi Ahmet Lider üzere isimleri yetiştiren Yılmaz Göktekin, 5 yıldır çalıştırdığı Adem Asil’in Dünya şampiyonluğuyla gurur duydu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir