Arap levhası nedir? Arap levhasında hangi ülkeler bulunuyor? Arap levhası deprem, Arap levhası anlamı…

Kahramanmaraş ve Hatay sarsıntılarının akabinde, zelzeleleri tetiklediği açıklanan Arap levhası en çok merak edilenler ortasında yer alıyor. Arap levhası üzerinde yer alan ülkeler hangileri?, Arap levhası hareketleri, manası, Arap levhası zelzeleleri tetikler mi?, Arap levhası Türkiye’yi nasıl sıkıştırıyor? Türkiye hangi levhalar üzerinde yer alır? soruları internette en çok aranan mevzuların başında geldi.

ARAP LEVHASI NEDİR?

Orta Doğu’da bulunan ve Arap Yarımadası ile kuzeyini kapsayan bir levha olan Arap Levhası, Bahreyn, Suriye, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve İran’ın da kimi bölgelerini kapsıyor.

ARAP LEVHASI ÜZERİNDE YER ALAN ÜLKELER HANGİLERİ?

Arap levhası, Orta Doğu’da bulunan ve Arap Yarımadası ile kuzeyini kapsayan bir levhadır. Milyonlarca yıldır Afrika ve Hint levhaları ile Avrasya levhası ile çarpışma halindedir. Bu levhanın Avrasya levhası ile çarpışması sonucu Zagros Dağları ve Güneydoğu Toros Dağları oluşmuştur. Kuzeyde Avrasya levhası, doğuda Hint levhası yahut Hint-Avustralya levhası ve batı ile güneyde Afrika levhası ile komşudur.
Suudi Arabistan, Yemen, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Bahreyn (ada ülkesi), Kuveyt, Irak ve Ürdün Arap levhasında yer alır.

TÜRKİYE HANGİ LEVHA ÜZERİNDE YER ALIR?

Türkiye, üç büyük levhanın tesiri altındadır. Avrasya, Afrika ve Arap levhaları. Anadolu’nun büyük bir kısmının yer aldığı Anadolu levhası, Avrasya levhasının küçük bir kısmıdır.

ARAP LEVHASI TÜRKİYE’Yİ NASIL SIKIŞTIRIYOR?

Arap levhası ise Kızıldeniz’deki açılma nedeniyle kuzeye hakikat hareket eder ve Anadolu levhasını sıkıştırır. Bu sıkıştırma sonucu Bitlis Bindirme Zonu (Bitlis Kenet Kuşağı) oluşmuştur. Sıkıştırma hala sürdüğü için, Anadolu levhası kuzey ve güneydeki fay sınırları boyunca batıya hakikat hareket eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir