FBI, 1982’de Kraliçe 2. Elizabeth’e suikast planlandığını açıkladı

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, Amerika Birleşik Devletleri’ne 1982’de yaptığı ziyarette suikast tehdidiyle karşı karşıya kaldı. Bu bilgi, Amerikan Federal Soruşturma Ofisi FBI belgesinden.

FBI, Kraliçenin vefatından sonra Amerika ziyaretlerinden bir belge hazırladı. 102 sayfalık doküman, FBI’ın bilgi sitesine yüklendi.

Tehditler, İngiltere’ye karşı yıllarca silahlı gayret yürüten İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu IRA’dan geliyordu.

San Francisco’da bir cümbüş yerinde oturan Amerikalı polis, tanıştığı bir İrlandalıyla telefonda konuştu.

Daha evvel Kuzey İrlanda’da plastik mermiyle öldürülen kızının intikamını almak istediğini söyledi. Bu görüşme, Kraliçe 2. Elizabeth’in California ziyaretinden 1 ay evvel gerçekleşti. Polis durumdan şüphelendi, federal casusları arayarak haber verdi.

Belgelere nazaran, kuşkulu şahsın iki planı vardı. Golden Gate Köprüsü’nün altından geçen Britanya Kraliyet Yatı’na bomba bırakacaktı ya da Kraliçenin Yosemite Ulusal Parkı ziyaretinde akın düzenleyecekti.

Kraliyet Yatı Golden Gate’in altından geçerken tüm yollar kapatıldı. Lakin dokümanlarda Ulusal Park ziyaretiyle ilgili diğer detay verilmedi. 1976’da 2. Elizabeth, Amerika’nın ikiyüzüncü yıldönümü için New York’taydı.

FBI, Battery Park’ın üzerinden “İngiltere İrlanda’dan defol” pankartı taşıyan bir uçağın geçeceğine yönelik ihbar aldı.

Kraliçe’nin 1989 Kentuck ziyaretinden evvel de bir FBI notunda “İrlanda Cumhuriyet Ordusu’ndan İngiliz Monarşisine yönelik tehdit her vakit mevcut” yazıyordu.

Kraliçe, toplamda 13 Amerikan lideri gördü. Bunlardan 12’siyle tanıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir