Azerbaycan ile İran arasında ‘yayın’ gerilimi: İki ülke birbirine nota verdi

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ayhan Hacızade, yaptığı yazılı açıklamada, İran’ın nota vermesinin akabinde bu ülkenin Bakü Büyükelçisi Abbas Musevi’nin bakanlığa çağrıldığını bildirdi.

Musevi’ye, İran’ın notasındaki Azerbaycan basınıyla ilgili konuların objektif olmadığının belirtildiğini söz eden Hacızade, kendisine Azerbaycan’ın cevap notasının yanı sıra İran basınında Azerbaycan aleyhine yayınlanan birtakım yazıların listesinin de sunulduğunu kaydetti.

“Azerbaycan zıddı palavra ve iftira”

Hacızade, İran basınında daima hale gelen Azerbaycan aksisi palavra ve iftira niteliğinde yazıların ve İranlı yetkililerin gerçek dışı açıklamalarının iki ülke münasebetlerine ziyan verdiği ve uyuşmazlıkları daha da derinleştirdiğinin Musevi’ye iletildiğini aktardı.

İki ülke ortasında yaşanan uyuşmazlıkların ebediyen İran’ın tek taraflı tavır ve adımlarından kaynaklandığını bildiren Hacızade, Azerbaycan’ın uygun niyetli adımlarının İran’dan karşılık görmediğini kaydetti.

Hacızade, İran basınında Azerbaycan aleyhine yanlış ve taraflı yayınların önlenmesi için acil önlem alınması gereğinin Büyükelçi Musevi’ye iletildiğini söz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir