BM: Suriye’deki depremzedelere destek konusunda başarısızlığa tanık olduk

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR), Suriye’deki iç savaşın 12’inci yıldönümü öncesinde bir rapor yayınlayarak ülkede son 6 ayda yaşanan insan hakları ve insani hukuk ihlallerine ait saptama ve değerlendirmelerini paylaştı. 6 Şubat’ta Maraş’ta meydana gelen zelzeleler öncesinde hazırlanan raporda, Suriye’de sivillere karşı işlenen ihlal ve suiistimallerin bir özeti sunuldu.

AA’nın haberine nazaran, sarsıntılardan sonra ülkedeki durumu kıymetlendiren BM Memleketler arası Bağımsız Suriye Araştırma Komitesi Lideri Paulo Pinheiro, “Acıların ortasında pek çok kahramanlık aksiyonu yaşanmasına karşın rejimin ve BM de dahil olmak üzere memleketler arası toplumun, en acil durumdaki Suriyelilere hayat kurtaran dayanağı süratle yönlendirme konusunda toptan başarısızlığına şahit olduk” tabirlerini kullandı.

‘HATALAR, MEMLEKETLER ARASI TOPLUMU VE BM’Yİ ZAN ALTINDA BIRAKTI’

OHCHR’nin raporunda ‘Suriye’deki çatışmanın taraflarının yaygın insan hakları ihlalleri gerçekleştirdiği’ söz edilerek, ‘tarafların, Türkiye merkezli zelzeleler sırasında da sivilleri müdafaa konusunda başarısız kaldığı’ kaydedildi.

Raporda, sarsıntı sonrası kuzeybatı Suriye’ye acil ve hayat kurtarıcı yardımların ulaşmasının engellenmesinin de başarısızlıklara eklendiği belirtilerek, “Bu yanlışlar üstü kapalı biçimde hükümet ve çatışmanın öteki taraflarını, birebir vakitte memleketler arası toplum ile BM’yi zan altında bıraktı. Çatışmaların derhal durdurulması konusunda bir muahedeyi temin etmede başarısız oldular. Zelzeleden sonraki hayati birinci haftada, kurtarma takımları ve ekipmanı dahil rastgele uygun yoldan hayat kurtarıcı yardıma müsaade vermeyi ve kolaylaştırmayı başaramadı” değerlendirmesinde bulunuldu.

‘ARTIK BÜSBÜTÜN HÜRMET DUYULAN BİR ATEŞKESE MUHTAÇLIK VAR’

Raporda görüşlerine yer verilen Paulo Pinheiro, “Acıların ortasında pek çok kahramanlık aksiyonu yaşanmasına karşın rejimin ve BM de dahil olmak üzere milletlerarası toplumun, en acil durumdaki Suriyelilere hayat kurtaran dayanağı süratle yönlendirme konusunda toptan başarısızlığına şahit olduk” sözlerini kullandı.

‘Suriye halkının, yardım çalışanları da dahil olmak üzere, sivillerin inançta olması için artık büsbütün hürmet duyulan kapsamlı bir ateşkese muhtaçlığı olduğunun’ altını çizen Pinheiro, ‘çatışmanın taraflarının gaddarlığı nedeniyle, zelzelelerin harap ettiği bölgelerde bile yeni taarruzları araştırdıklarını’ kaydetti. Pinheiro, bu araştırmaların ortasında İsrail’in, geçen hafta insani yardım kanalı olan Halep Memleketler arası Havalimanı’na düzenlediği hücumun da yer aldığını belirtti.

6 Şubat’ta yaşanan sarsıntıların sonrasında ‘Suriye rejiminin hayat kurtaran hudut ötesi insani yardım erişimine müsaade vermesinin bir hafta aldığına’ değinilen raporda, ‘rejimin ve muhalif Suriye Ulusal Ordusu’nun (SMO), sarsıntılardan etkilenen topluluklara hudut ötesi yardımı engellediği ve Suriye’nin kuzeybatısındaki Heyet Tahrir el-Şam’ın da (HTŞ) Şam’dan hudut ötesi yardımı reddettiği’ yer aldı.

Komisyonun, Suriye ile ilgili raporunu 21 Mart’ta Cenevre’de devam eden BM İnsan Hakları Kurulu’nun 52’nci Oturumu’nda sunacağı söz edildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir