Bibi İçişleri Bakanını kovdu

İsrail Yüksek Mahkemesi, Başbakan Benjamin Netanyahu‘nun (Bibi) koalisyonundaki İçişleri Bakanı ve Şas Partisi başkanı Arya Deri‘nin vergi kabahatlerinden karar giymesi nedeniyle kabinede yer alamayacağına hükmetmişti. Bu kararın akabinde İsrail medyası, Deri’nin Netanyahu tarafından “kovulduğunu” yazdı.

Şas Partisi tarafından yapılan açıklamada ise Arya Deri’nin bakanlık vazifelerinden alındıktan sonra başbakan yardımcısı unvanını koruyacağı belirtildi.

Bu durumun Deri’ye kabine toplantılarına gözlemci olarak katılma imkânı verip vermeyeceği ise ülke basınına nazaran bilinmeyen.

Ne olmuştu?

İsrail Yüksek Mahkemesi, Başbakan Benjamin Netanyahu’nun koalisyonundaki İçişleri Bakanı ve Şas Partisi önderi Arya Deri’nin vergi cürümlerinden karar giymesi nedeniyle kabinede yer alamayacağına hükmetmişti.

Yüksek Mahkeme, 18 Ocak’ta bir açıklama yaparak 2022’de vergi cürümlerinden karar giyen ve savcılıkla yaptığı mutabakat sonucu kurallı tahliyeyle özgür bırakılan Deri’nin bakan olamayacağını duyurmuştu.

Kararın akabinde 100’den fazla Şas Partili, Deri’nin Batı Kudüs’teki meskeninin önünde toplanmıştı. Göstericiler, mahkeme kararı ve İsrail’deki sol partiler aleyhine slogan atmıştı. Şas Partisi’nden vekiller de Deri’yi meskeninde ziyaret etmişti.

halktv.com.tr // Dış Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir