Bornova’da “21 Mart Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası” Töreni Gerçekleştirildi


“21 Mart Türk Dünyası ve Toplulukları Haftası” kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler biri de Bornova ilçesindeydi. Batı Anadolu Çimento İlkokulu tarafından hazırlanıp İsmet Sezgin Ortaokulunun Çok Amaçlı Salonunda gerçekleştirilen tören deprem felaketi nedeniyle buruk geçti. 

Törene; Bornova Kaymakamı Fatih Genel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa İslamoğlu, eğitim yöneticileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Batı Anadolu Çimento İlkokulu Müdürü Tuncay Küçükdanacı’nın açılış konuşmasının ardından Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Türk Halk Bilimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Ekici, “Türk Dünyası” konulu sunumunu gerçekleştirdi. 

Halk Eğitimi Merkezinin Kafkas Ekibinin gösterisinin ardından “Altı Devlet Bir Millet Bayrak Gösterisi” ile Türk büyükleri canlandırıldı. Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Halk Bilimi Anabilim Dalı doktora öğrencisi H. Aytuğ Çelik “Hacivat ve Karagöz” gösterisini sundu. 

3.sınıf öğrencisinin şiirinin ardından 2. sınıfların “Türk Genciyiz Biz” adlı gösterisi gerçekleştirildi. Salon programı sonrası hazırlanan standlarda geleneksel Türk el sanatları, meslekleri, sporları, Türk yemekleri, kıyafetleri ve müzik aletlerinin tanıtımı yapıldı. 
 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir