Brezilya’da şiddetli yağışlar: 65 ölü

Brezilya’nın Sao Paulo eyaletinde 18 Şubat’tan bu yana devam eden şiddetli yağış, sel ve heyelanlar sebebiyle 65 kişi ömrünü yitirdi. Sao Paulo eyaleti yetkililerinden yapılan açıklamada, arama-kurtarma çalışmalarının tamamlandığı kaydedildi.

AA’nın haberine nazaran, başta Sao Sebastiao kenti olmak üzere eyaletteki beş kentte tesirli olan sel ve toprak kaymalarının akabinde hasar tespit çalışmaları başlatılacak.

Ne olmuştu?

São Paulo Valisi Tarcisio Gomes de Freitas, 18 Şubat’tan bu yana eyalette tesirli olan şiddetli yağış, sel ve heyelanlar sebebiyle Sao Paulo’ya bağlı Ubatuba, Sao Sebastiao, llhabela, Caraguatatuba ve Bertioga kentlerinde acil durum ilan edildiğini açıklamıştı.

Freitas, şiddetli yağışların devam ettiği eyaletteki son duruma ait açıklamasında, sel ve toprak kayması nedeniyle 228 kişinin tahliye edildiğini açıklamış ve afet bölgesine 1,5 milyon dolar yardım yapıldığını duyurmuştu.

Brezilya Devlet Lideri Luiz Inacio Lula da Silva de 21 Şubat’ta bölgeyi ziyaret etmiş, helikopterle havadan incelemede bulundu. Ziyaret öncesi açıklama yapan Lula da Silva, “Devletin bütün üniteleriyle bir ortaya geleceğiz ve toplumsal dayanışmayla yaralılara sahip çıkacağız. Kayıpları arayacağız ve bölgedeki yolları, güç ve telekomünikasyon ilişkilerini eski haline getireceğiz” demişti.

Ulusal Meteoroloji Enstitüsü’nden 21 Şubat’ta yapılan açıklamada, şubat ayı boyunca beklenen yağışların 24 saatte eyalete düştüğü duyurulmuş, zararın büyük olduğu belirtilmişti. Sel ve toprak kaymalarında 2 binden fazla kişinin evsiz kaldığı, 3 bin kişinin felaket bölgesinden tahliye edildiği açıklanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir