Çin Devlet Başkanı Şi’den Tayland’a çağrı

Şi, Tayland’da düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Zirvesi’nde, Tayland Hükümdarı Maha Vajiralongkorn’un resepsiyona katıldı, akabinde Başbakan Prayut Chan-o-cha ile yüz yüze ve heyetler ortası görüşme gerçekleştirdi.

Prayut ile görüşmesinde, Çin ve Tayland’ın kapsamlı stratejik iş birliği başlatmasından bu yana geçen 10 yılda iki ülke ortasında klâsik dostluğun yeni bir seviyeye ulaştığını söz eden Şi, bu bağların istikrar, refah ve sürdürülebilirlik amacıyla, “ortak geleceği paylaşan Çin-Tayland topluluğu” oluşturmak için sürdürülmesini umduklarını belirtti.

“BİRLİKTE ÇALIŞMAYA HAZIRIZ”

Şi, Çin, Tayland ve Laos ortasında Hindiçini bölgesinde ulaştırma ve altyapı projeleriyle fizikî bağlantılığın ilerletilmesi, iş birliğinin hızlandırılması gerektiğini vurguladı.

Çin’in Tayland ve başka Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ülkeleri ile bölgesel barış, güvenlik ve refahın geliştirilmesi için birlikte çalışmaya hazır olduğunu vurgulayan Şi, ayrıyeten Bölgesel Kapsamlı Ekonomik İşbirliği (RCEP) muahedesinin uygulanmasıyla hür ticaretin bölgeye çok daha geniş imkan ve fırsatlar yaratmasına katkı sağlamayı umduklarını lisana getirdi.

Prayut da Tayland’ın, kapsamlı stratejik iş birliği geliştirmek üzere Pekin ile üst seviye ortak çalışmalara hazır olduğunu belirtti.

Görüşmenin akabinde iki ülke heyetleri, Çin-Tayland Stratejik İşbirliği İçin Ortak Aksiyon Planı (2022-2026), İpek Yolu Ekonomik Jenerasyonu ve 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu’nun Desteklenmesi İçin İşbirliği Planı, Çin-Tayland-Laos İlişkililik Geliştirme Koridoru İşbirliği Planı’nı içeren iş birliği mutabakatlarına imza attı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir