Fransa’da çığır açan tedavi: Burnu kolunda yeniden çıktı

Fransa’da kanser hastalığı nedeniyle burnu yok olan bir bayana uygulanan tedavi tıp dünyasında ses getirdi.

Carine isimli 50 yaşındaki bayan, sinüsündeki tümör nedeniyle 2013’te geçirdiği ameliyatta burnunun büyük kısmını kaybetmişti ve 8 yıldır bu halde yaşıyordu. Ameliyat sayesinde vefattan dönen bir çocuk annesi bayan, koku alma duyusunu kaybetmesi nedeniyle konuttan çıkmaya korkar hale gelmişti.

Ameliyat öncesinde bayanın burnunun bir kopyasını 3D yazıcıyla alan uzmanlar, bu örneği yeni tıp teknolojileri için buzda bekletti. Tabipler temmuzda bayanın koluna bir aygıt yerleştirerek kolda burun gelişmesini sağladı.

Gelişen yeni implant teknolojiyle burun örneği hastanın kolunda deri altına nakledildi. İki ay içinde kolunun alt bölgesindeki doku, hücre ve kan damarlarının gelişmesiyle Carine’nin burnu kolunda yine doğdu.

‘YILLAR SONRA TEKRAR KOKU ALIYORUM’

Ameliyatla kolda gelişen burun daha sonra hastanın yüzüne nakledildi. Toulouse Üniversite Hastanesi’nden bir takım tarafından yürütülen tedaviye kulak burun boğaz ve yüz nakli uzmanları takviye verdi.

Yıllardır hiçbir şeyin kokusunu alamayan Carine, yeni burnuyla yine koku aldığını fark edince büyük şaşkınlık yaşadı. Bayan daha düzgün nefes alabildiğini ve bahçesindeki bitkilerin kokusunu aldığını söylerken, tabipler koku duyusunun gelişmesi için yeni bir ameliyat düzenlemeye hazırlanıyor.

Daha evvel de Malcolm MacDonald’ın kolundan yapay penis üretilmesi tıp dünyasında gündem olmuştu. 47 yaşındaki MacDonald, bir enfeksiyon nedeniyle penisinin çürümesinin akabinde 6 yıl boyunca kolunda büyüyen yapay penisle yaşamış, daha sonra yapay penis ameliyatla yerine nakledilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir