İsmailağa yurtlarındaki Kızılay kolileri Meclis gündeminde

HDP Küme Başkanvekili Meral Danış Beştaş, TBMM Genel Kurulu’nda; “Kızılay skandalları bitmiyor. Gerçekten skandal demek bile az kalıyor. Çadır satmalarından tutalım müdür unvanlarının nasıl çokça dağıtıldığına kadar her gün yeni bir haber çıkıyor. Mesela 50 bin TL müdürleri maaş alıyormuş. Sadece bir işçisi olan müdür varmış. Daha da ötesi birtakım müdürlerin çalışanı bile yokmuş. Kızılay yardımları İsmailağa Cemaati’ne bağlı Yavuz Sultan Selim Vakfı’na ilişkin kaçak yurtlarda bulunmuş ve bunlar görüntülenmiş” açıklamasını yaptı.

TBMM Genel Kurulu’nda, bugün Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu ile Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmeleri devam ediyor.

ANKA’nın haberine nazaran görüşmeler öncesi kelam alan HDP Küme Başkanvekili Meral Danış Beştaş, şunları söyledi:

‘KIZILAY YARDIMLARI YAVUZ SULTAN SELİM VAKFI’NA İLİŞKİN KAÇAK YURTLARDA BULUNMUŞ’

Danış Beştaş, “Kızılay skandalları bitmiyor. Çadır satmalarından tutalım müdür unvanlarının nasıl çokça dağıtıldığına kadar her gün yeni bir haber çıkıyor. Sahiden skandal demek bile az kalıyor. Mesela 50 bin TL müdürleri maaş alıyormuş. Sırf bir çalışanı olan müdür varmış. Daha da ötesi kimi müdürlerin çalışanı bile yokmuş. Bu haberi okumayanlar varsa kesinlikle okusunlar. Diğer bir skandal, Kızılay yardımları İsmailağa Cemaati’ne bağlı Yavuz Sultan Selim Vakfı’na ilişkin kaçak yurtlar bulunmuş. Bunlar görüntülenmiş. Bu vakfın birebir vakitte 10 ile 16 yaş ortası sarık ve cübbe giydirilmiş çocuklara dini eğitim verilen yurt olarak kullanılan bina Kızılay’a ilişkin yardım kolileri de görüntülendi” kelamlarıyla Kızılay’ı eleştirdi.

‘KIZILAY ÇADIR SATIYOR ANCAK O PARALARLA BİR DEPO KİRALAYAMIYOR’

Olayın Kızılay tarafından doğrulandığını söz eden Danış Beştaş, şunları söyledi:

“Kızılay Fatsa Şubesi Lideri Adil Keskin, bu haberi doğrulamış ve şöyle demiş: ‘Depoyu hatır gönül alakasıyla kullandık. Rastgele bir mukavelemiz yok.’ Şaşırdık mı, hayır. Kızılay çadır satıyor lakin o paralarla bir depo kiralayamıyor. Gidiyor vakfa ilişkin kaçak bir yurtta materyalleri, depremzedelere gitmesi gereken eşyaları orada tutuyor. Bu garip bir durum. Savunmaları da şu; kıyafetleri küflenmesin diye çıkarmışlar, çabucak bir mizansen yapıyorlar. Gıpta etmemek mümkün değil. Niçin kaçak yurdu tercih ettiniz sorusuna ise ‘Buranın yurt olduğunu biliyorduk ancak kaçak olma durumunu bilmiyorduk’ diyor. Soruşturma evrakına ise kapalılık kararı var deniliyor.”

‘İKTİDAR ORTAĞI ASLINDA YENİ ATAKLARI DA AZMETTİRMİŞ OLDU’

Bursaspor-Amedspor maçında yaşanan olayları hatırlatan Danış Beştaş, “Dün de Diyarbakır plakalı, 21 plakalı bir araca taş ve sopalarla atak yapıldı. Bu bahiste taraftarlar hücum esnasında ‘her vakit her yerde en büyük Bursa’ sloganları atmayı da ihmal etmediler. O niçin o linçten sonra bu hücum oldu tekrar? Zira Amedspor’a yapılan tebrik ve teşekkürle karşılayan iktidar ortağı aslında yeni akınları da azmettirmiş oldu. Teşekkür ve takdir edildi ya ırkçı, linç saldırısı… İşte dün de 21 plakalı bir araca saldırıldı. Bursasporlu taraftarların Amedspor maçı esnasında 90’lı yıllarda faili meçhul cinayetlerle özdeşleşen ‘Beyaz Toros’ ve ‘Yeşil’ kod isimli Mahmut Yıldırım’ın pankartını açtığını unutmadık” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Kızılay, Ordu’nun Fatsa ilçesinde sarsıntı bölgesine gönderilmek için bağışlanan kıyafetleri İsmailağa Cemaati’ne bağlı Yavuz Sultan Selim Vakfı’na ilişkin kaçak yurtlarda beklettiği ortaya çıkmıştı. BirGün’den Onur Durmuş’un haberine nazaran; Kızılay Fatsa Şubesi Lideri Adil Keskin, “Depoyu hatır gönül bağıyla kullandıklarını ve rastgele bir mukavelelerinin olmadığını” öne sürmüştü. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir